1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Şili Arjantin’den doğal gaz alacak

Şili Arjantin’den doğal gaz alacak

Enerji Günlüğü - Şili, Arjantin'den içinde bulunduğumuz yılda doğal gaz ithali konusunda anlaşmaya vardı. Şili Enerji Bakanı Susana Jimenez, 2018...

Şili Arjantin’den doğal gaz alacak

Enerji Günlüğü - Şili, Arjantin'den içinde bulunduğumuz yılda doğal gaz ithali konusunda anlaşmaya vardı. 

Şili Enerji Bakanı Susana Jimenez, 2018 yılı bitiminden önce, Ekim-Kasım aylarında ilk parti olmak üzere, Arjantin’den doğal gaz ithali konusunda anlaşma sağlandığını açıkladı. 

Açıklamaya göre, yapılacak ithalatın elektrik üretimi ve özellikle Güney Bölgelerinde konutların ısınma sistemlerinde kullanılması bekleniyor. İki Güney Amerika ülkesi arasında acil durumlarda ve 12 ay içinde aynı miktarda alım şartına bağlı olmak üzere, elektrik ve gaz piyasasında alım yapılması için anlaşma imzalamışlardı. 

Şili, 1990'ların sonlarında ve 2000'lerin başında Arjantin’den önemli oranda doğal gaz ithal ediyordu. Bir boru hattı ağıyla günde 20 mcm'ye kadar gerçekleştirilen ithalat 2004 yılında azaldı ve ardından hükümetin karlı gaz fiyatlarına müdahalesiyle Arjantin'de üretim kesintiye uğradı. Ancak son yıllarda kaya gazı üretiminin artmasıyla toparlanan Arjantin doğal gaz piyasasında yeniden ihracat imkanı doğdu.

Önceki ve Sonraki Haberler