1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi BOTAŞ'a devredilecek

Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi BOTAŞ'a devredilecek

Enerji Günlüğü - Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi'nin TPAO'ya ait olan tüm hak ve yükümlülükleri BOTAŞ'ın oldu.Enerji Piyasası Düzenleme...

Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi BOTAŞ'a devredilecek

Enerji Günlüğü - Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi'nin TPAO'ya ait olan tüm hak ve yükümlülükleri BOTAŞ'ın oldu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi Temel Kullanım Usul ve Esasları'nda yaptığı değişiklikleri bugünkü Resmi Gazete'de yayımlayarak duyurdu. 

Buna göre, Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi'nin TPAO'ya ait olan tüm hak ve yükümlülükleri lisans tarihinden itibaren BOTAŞ'a devredilecek. Böylece tesiste depolama şirketi olarak yetkilendirilmiş tüzel kişi Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) oldu.

BİLDİRİMLER VE DEĞİŞİKLİKLER İÇİN SON TARİH 15 KASIM

Ayrıca, Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi'nin 01/09/2016 tarihli ve DEP/6457-3/402 numaralı depolama lisansının BOTAŞ mülkiyetine geçmesi nedeniyle, 2016-2017 Depolama Yılı'na ve sonraki yıllara ilişkin akdedilen hizmet sözleşmeleri ve ikili ilişkilerdeki her türlü belgede gerekli değişiklikler 15 Kasım'a kadar yapılacak. 

Yine bu değişiklik çerçevesinde BOTAŞ'a ait yeni internet sitesinin ve bilgi alışverişi için adres, elektronik posta adresi, telefon ve faks bilgilerinin piyasa katılımcılarına bildirilmesi ve tesisin Kullanım Usul ve Esasları'na dercedilmesi için Kuruma bildirimler 15 Kasım'da yapılacak kapasite ilanından önce yerine getirilecek. 

01.04.2007 tarihinde ticari olarak depolama faaliyetine geçilen Silivri Yeraltı Doğal Gaz Depolama Tesislerinin toplam depolama kapasitesi 2,661 Milyar Sm3 (bunun 2,1 Milyar Sm3’ü BOTAŞ’a tahsis edilmiştir), maksimum enjeksiyon kapasitesi 16 Milyon Sm3/gün ve maksimum geri üretim kapasitesi 20 Milyon Sm3/gün.

Önceki ve Sonraki Haberler