1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Şimşek: Akaryakıtta vergi yükü düşürülmeyecek

Şimşek: Akaryakıtta vergi yükü düşürülmeyecek

Enerji Günlüğü - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, akaryakıtta vergi yükünün yüksek olduğunu ancak düşürmeyi düşünmediklerini söyledi.Bakan Mehmet...

Şimşek: Akaryakıtta vergi yükü düşürülmeyecek

Enerji Günlüğü - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, akaryakıtta vergi yükünün yüksek olduğunu ancak düşürmeyi düşünmediklerini söyledi.

Bakan Mehmet Şimşek, NTV'de yayınlanan canlı yayında, akaryakıt fiyatlarına uygulanan verginin düşmesinden yana olmadığını söyledi.

2002 yılında benzin üzerindeki verginin yüzde 70 düzeyinde olduğunu, bugün ise bu oranın yüzde 59,5'e gerilediğini aktaran Şimşek, Türkiye'nin benzinde vergi yükü sıralamasında Avrupa'da üçüncü sırada olduğunu kaydetti.

Aynı süreçte motorindeki verginin de yüzde 60'tan 51,5'e indiğini söyleyen Şimşek, motorin vergisinde ise Türkiye'nin dünya beşincisi olduğunu aktardı.

Şİmşek, "Vergi yüksek kabul ediyorum. Bunu düşürebilir miyiz diye bir beklenti var. Ben düşürülmesinin doğru olmadığı kanısındayım" dedi ve ekledi, “Bu yüksek vergiye rağmen 60 milyar dolarlık ithalat var. Bu da cari açık üzerinde etkili oluyor. Türkiye geçtiğimiz yıl petrol ve doğal gaza para vermeseydi 13 milyar dolar cari fazla verecekti, ama 48 milyar dolar açık verdi."

"Benzin fiyatı niye peki dünyanın en yükseği dendiğinde sektör yapısına bakmak gerekir" diyen Şimşek, "Ham petrol maliyeti var onun üzerine rafineri kârı, ana dağıtım payı ve nihai satış var" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler