1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Şimşek: Kayıp-Kaçakların azaltılması cari açığı azaltacak

Şimşek: Kayıp-Kaçakların azaltılması cari açığı azaltacak

Enerji Günlüğü - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, elektrikteki kayıp-kaçakların azaltılmasıyla Türkiye’nin cari açığının azaltılacağını ifade...

Şimşek: Kayıp-Kaçakların azaltılması cari açığı azaltacak

Enerji Günlüğü - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, elektrikteki kayıp-kaçakların azaltılmasıyla Türkiye’nin cari açığının azaltılacağını ifade etti.

Bakan Şimşek, Aras EDAŞ için Erzurum’da düzenlenen devir töreninde, Çalık ve Kiler holdingin önemli bir yükü üzerlerinden aldığını söyledi. Kayıp ve kaçak oranı yüksek olduğu sürece faturasını bütün ülkenin ödediğini belirten Bakan Şimşek "Kayıp kaçakları azaltarak Türkiye'nin cari açığını azaltacaklar” dedi.

EN BÜYÜK SORUNUN TEMELİNDE ENERJİ VAR

Cari açıktaki 60 milyar Dolar’lık enerji açığının, sadece elektrikten kaynaklanmadığını, ulaştırmanın da boyutunun önemli olduğuna işaret eden Bakan Şimşek, Türkiye'nin en büyük sorununun temelinde enerji açığı olduğunu dile getirdi.

ÇALIK VE KİLER CARİ AÇIĞI KAPATMAYA YARDIMCI OLACAK

Bakan Şimşek, Çalık ve Kiler Grubunun kayıp kaçağın fazla olduğu bir yeri alarak cari açığı kapatma çabalarına yardımcı olacaklarını kaydetti.

Dağıtım şirketlerinin devrinin, devletin üzerindeki yükü azaltacağını ve vatandaşa verilen hizmetin kalitesinin artacağını bildiren Bakan Şimşek, 21 bölgeden 20’snin devredildiğini ve Eylül ayında Toroslar’ın da devredilmesi ardından, devletin dağıtım işinden çıkmış olacağını ifade etti.

ÖZEL SEKTÖR DİNAMİZMİNE İNANIYORUZ

Bakan Şimşek, müteşebbisler sayesinde sadece Türkiye'de değil, dünyanın dört bir yanında önemli projelere imza atıldığını ve özel sektör dinamizmine inandıklarını söyledi. Şimşek şöyle konuştu;

"Özel sektör en büyük değerimizdir. Petrolümüz yok ama müteşebbislerimiz var. Sadece Türkiye'de değil, dünyanın dört bir yanında projelere imza atılıyor. Biz reform sürecini devam ettirdiğimiz sürece siyasi istikrarı göz bebeğimiz gibi korudukça, birlik beraberliğimizi güçlendirdikçe bütün sorunların üstesinden geliriz."

Önceki ve Sonraki Haberler