1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Sinop Santrali`ni Japonlar yapacak!

Sinop Santrali`ni Japonlar yapacak!

Enerji Günlüğü - Japon Medyası, Sinop'ta yapılması planlanan nükleer santral ihalesini Japon Mitsubishi ile Fransız Areva Sa'nın kazandığını iddia...

Sinop Santrali`ni Japonlar yapacak!

Enerji Günlüğü - Japon Medyası, Sinop'ta yapılması planlanan nükleer santral ihalesini Japon Mitsubishi ile Fransız Areva Sa'nın kazandığını iddia etti. Japonya'nın önde gelen ekonomi gazetesi Nikkei, Sinop'ta yapılması planlanan Türkiye'nin ikinci Nükleer santraliyle ilgili ihaleyi Mitsubishi ile Fransız enerji şirketi Areva SA'nın kazandığını duyurdu. Nikkei gazetesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Japon hükümet ve şirket yetkililerine karar hakkında bilgi verdiğini belirtti. Gazete, Atmea 1 tipi orta ölçekli Nükleer santral inşasının 2017'de başlayacağını, elektrik üretiminin 2023'te devreye girebileceğini, maliyetin 22 milyar dolar olacağını bildirdi.

Japonya'nın Mitsubishi firması ile Fransız enerji şirketi Areva SA, Sinop'ta yapılacak ikinci Nükleer santral için teklif sunmuştu. Ancak Ankara - Paris hattında yaşanan Ermeni iddialarına ilişkin gerilim nedeniyle bu ihaleye Fransa dışında başka bir ülkenin katılabileceği iddiaları bulunuyordu. Nükleer santralin inşasına Japonya'nın yanı sıra Çin, Güney Kore ve Kanada da talip olmuştu. Nikkei gazetesi, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında önümüzdeki ay yapılacak görüşmenin ardından sürecin resmiyet kazanacağını yazdı.

Önceki ve Sonraki Haberler