1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Sivas, Tokat ve Yozgat’ta elektrik tüketimi düştü

Sivas, Tokat ve Yozgat’ta elektrik tüketimi düştü

Enerji Günlüğü - Sivas, Tokat ve Yozgat’ta 2018 yılında elektrik tüketimi yüzde 0,7 oranında düştü.Sivas, Tokat ve Yozgat’ta elektrik dağıtım...

Sivas, Tokat ve Yozgat’ta elektrik tüketimi düştü

Enerji Günlüğü - Sivas, Tokat ve Yozgat’ta 2018 yılında elektrik tüketimi yüzde 0,7 oranında düştü.

Sivas, Tokat ve Yozgat’ta elektrik dağıtım hizmeti veren ÇEDAŞ artık geleneksel hale gelen yılın ‘en’lerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, Sivas, Tokat, Yozgat’ta toplam elektrik tüketimi 2017 yılında 2 milyon 647 bin mWh iken, 2018 yılında bu rakam yüzde 0,7 düşerek 2 milyon 628 bin mWh’ye geriledi.

AĞUSTOS’TA ELEKTRİK TÜKETİMİ REKOR KIRDI

Yapılan açıklamaya göre yılın tüketim rekoru, sıcaklığın ve tarımsal sulamanın arttığı 6 Ağustos Pazartesi günü yaşandı. Havaların sıcak olmasının etkisiyle klima kullanımının yanı sıra tarımsal sulamanın da artması 6 Ağustos günü elektrik tüketimini 9 bin 171 mWh ile zirve noktaya çıkardı. 2017 yılındaki zirve ise 9 bin 607 mWh ile 28 Temmuz günü görülmüştü. 

Ay bazında bakıldığında da bölge genelinde ağustos ayı en çok elektrik tüketiminin yaşandığı dönem oldu. 

ELEKTRİK TÜKETİMİ 1 NİSAN’DA DİP YAPTI

ÇEDAŞ’ın hizmet verdiği bölgede 2018 yılında en düşük tüketim ise 1 Nisan Pazar günü yaşandı. Havaların ısınmaya başlaması, ilkbahar yağmurları nedeniyle de tarımsal sulamaya henüz ihtiyaç duyulmamasının etkisiyle 1 Nisan’da elektrik tüketimi 5 bin 796 mWh seviyesine gerçekleşti. 2017 yılında bölgedeki en düşük tüketim 5 bin 796 mWh ile 12 Mart’ta yaşanmıştı. Son iki yıllık rakamlar göz önünde bulundurulduğunda 1 Nisan’ta son iki yılın dip noktası görüldü.

Önceki ve Sonraki Haberler