1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Sivas`ın çöpü elektriğe dönüşecek

Sivas`ın çöpü elektriğe dönüşecek

Enerji Günlüğü - Sivas Belediyesi, Seyfebeli Çöp Toplama Merkezi’nde çöpten elektrik üretecek olan 2.8 MW'lık Enerji Üretim Tesisi’ni törenle açtı.Sivas...

Sivas`ın çöpü elektriğe dönüşecek

Enerji Günlüğü - Sivas Belediyesi, Seyfebeli Çöp Toplama Merkezi’nde çöpten elektrik üretecek olan 2.8 MW'lık Enerji Üretim Tesisi’ni törenle açtı.

Sivas Belediyesi'nin kurduğu ve Seyfebeli Çöp Toplama Merkezi’nde bulunan 2.8 MW kurulu gücüne sahip Enerji Üretim Tesisi haftasonu törenle açıldı. Açılış törenine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Millî Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas Valisi Âlim Barut, Milletvekili Hilmi Bilgin, Belediye Başkanı Sami Aydın, diğer protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, 2005 yılında Sivas’ta çevre ile ilgili birtakım hedefler ortaya konduğunu hatırlatarak, "Bu hedeflere ulaşmak için birtakım çalışmalar başlattık. Şehir içerisindeki dereleri ıslah ederken sadece ıslah etmekle kalmadık her birini ayrı bir cazibe merkezi hâline getirdik. Atık su ile ilgili önemli çalışmalar yaptık, ilgili çalışma için incelemede bulunmak üzere Almanya’ya gittiğimde şehir içerisinde atık su tesisi gördüm, hayran kaldım. Çöp alanlarını gezdik, etrafta hiçbir koku yok, o zaman dedim ki, “Neden bunlar benim şehrimde olmasın.” Daha sonra atık su arıtma tesisini hayata geçirdik. Düzenli çöp depolama alanı çalışmasını başlattık. 2008 yılında bu alanı % 90 seviyesinde düzenli çöp depolama alanı hâline getirdik, daha sonra 2009 yılında Belediye Başkanlığı görevini maalesef bıraktık. 2014 yılında tekrar Belediye Başkanı seçilince bu alanın yüzde 45 seviyelerine gerilediğini gördük, çok vahim bir manzara vardı burada. Şu anda bulunduğumuz alanın tamamı çöp alanıdır. Hem yer altı sularımızın kirlenmesini önlemek hem de bu bölgede kirliliğin Sivas’a yansımalarını ortadan kaldırmak adına çalışmalarımızı başlattık. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırırken bu alandan ekonomik anlamda Belediyemize destek sağlayacak çalışmalar başlattık. ” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler