1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Slovenya`dan Türk Akımı`na yeşil ışık

Slovenya`dan Türk Akımı`na yeşil ışık

Enerji Günlüğü - Türk Akımı projesinde yer almayacağını açıklayan Slovenya'nınnihai anlaşmaların imzalanmasının ardından anlaşmaya dahil olabileceği...

Slovenya`dan Türk Akımı`na yeşil ışık

Enerji Günlüğü - Türk Akımı projesinde yer almayacağını açıklayan Slovenya'nınnihai anlaşmaların imzalanmasının ardından anlaşmaya dahil olabileceği ifade edildi.

Slovenya Başbakanı Miroslav Cerar'la görüşmesinden sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Slovenya'nın yapıcı bir tutum sergilediğini, Türk Akımı ile ilgili nihai anlaşmaların imzalanmasının ardından anlaşmaya dahil olabileceğini ifade etti.

GÜNEY AKIM'IN İPTALİNİN NEDENİ AB KAYNAKLI

Medvedev, iptal edilen Güney Akım projesi ile Türk Akımı projesinin uygulama yöntemlerinin farklı olduğunu belirterek,Güney Akım'da Rusya'nın ilk önce geçiş güzergahında bulunan ülkelerle anlaşmayı yapmayı tercih ettiğini ancak bunda başarılı olamayarak projenin iptal edildiğini, bunun da Avrupa Birliği'nin aldığı pozisyondan kaynaklandığını söyledi.

KARARI AB VERMELİ

Türk Akımı'nın farklı bir hikaye olduğunu belirten Medvedev, "Bu tamamı ile ticari bir proje. Biz burada nasıl ve nerede olacağı ile ilgili tüm konuların AB tarafından karar verilmesini istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Rusya'nın görevinin doğalgazı Karadeniz'in altından geçirerek Türkiye-Yunanistan sınırına ulaştırmak olduğunu ifade eden Medvedev, "Avrupalı ortaklarımızın her şeye karar vermesine izin verelim. Dostumuz Slovenya hangi noktada duracağına kendi karar vermeli" önerisinde bulundu.

Slovenya'nın Moskova Büyükelçisi Primoz Seligo, dün Rus haber ajansı Sputnik'e yaptığı açıklamada, Türkiye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya Rus doğalgazı taşımak üzere geliştirilen Türk Akımı projesine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, ülkesinin Türk Akımı projesine katılmayı düşünmediğini belirtmişti.

SLOVENYA: TÜRK AKIMI'NDA YOKUZ

Önceki ve Sonraki Haberler