1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Smart Energy, üretim kapasitesini ikiye katlayacak

Smart Energy, üretim kapasitesini ikiye katlayacak

Enerji Günlüğü - Ağustos 2017’de üretime başlayan Smart Energy, Gebze’deki yıllık 400 MW’lık güneş paneli üretim tesisinin kapasitesini 2 kat...

Smart Energy, üretim kapasitesini ikiye katlayacak

Enerji Günlüğü - Ağustos 2017’de üretime başlayan Smart Energy, Gebze’deki yıllık 400 MW’lık güneş paneli üretim tesisinin kapasitesini 2 kat arttıracak.

Gebze’de 23.500 m2’lik alanda güneş paneli üretimi yapan Smart Energy, ilk yılında kapasitesini iki katına çıkarma kararı aldı. Çin devlet firması SUMEC’le stratejik ortaklık yaparak, premium Phono Solar ve Smart Solar markalı yeni nesil güneş panelleri üreten Smart Energy, yıllık 400 MW olan kapasitesini arttırmak için yeni üretim hatlarının siparişini verdi. Birkaç ay içerisinde devreye girecek yeni hatlar sayesinde fabrikanın yıllık kapasitesi 800 MW’a ulaşacak.

SMART ENERGY'DE HEDEF TAM KAPASİTE ÇALIŞMAK

Dünyanın en kaliteli güneş paneli üreticilerinden biri olarak gigawatt kapasiteli üretim yapabilen bir şirket olma hedefi doğrultusunda çalışmalarına hız verdiklerini söyleyen Smart Energy Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, hedeflerinin en kısa sürede 1.200 MW’lık tam kapasitede üretim yapmak olduğunu bir kez daha vurguladı. Demirdağ, “Tüm planlarımızı da bu doğrultuda yaptık. Şimdi emin adımlarla bu hedefe doğru ilerliyoruz. Birkaç ay içerisinde devreye alacağımız yeni hatlar sayesinde fabrikamızın yıllık kapasitesini iki kat artırmış olacağız. Tam otomatik istasyonlarla donatılmış üretim hatlarının siparişini verdik. Bu hatlar devreye girdiğinde hedeflerimizde bir adım daha yaklaşmış olacağız. Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarımızı ne kadar aktif hale getirebilirsek, ülke ekonomisine ve doğaya o kadar katkımız olacağına inanıyoruz. Bu doğrultuda yatırımlarımıza devam edeceğiz” dedi.

HÜCRE ÜRETİM HATTI GELİYOR

Yurtiçi ve yurtdışından gelen taleplere yanıt verebilmek için kısa sürede kapasite artırım kararı aldıklarını belirten Demirdağ, şöyle konuştu; “Bu sayede ülkemizdeki güneş enerjisi sektörüne değer katmaya devam edeceğiz. Üretime geçişimizin ilk ayında ilk teslimatımızı yaptık, daha ilk yılımızı doldurmadan da ihracata başladık. Türkiye’de ürettiğimiz yüksek kaliteye sahip panelleri Avrupa ve Amerika’nın yanı sıra, MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) ülkelerine de ihraç etmek istiyoruz. Bir diğer hedefimiz de güneş hücrelerini Türkiye’de üretmek. 2018 yılında hücre üretim hattının da müjdesini vermeyi istiyoruz. Tüm yapılanmamızı bu hedefler doğrultusunda oluşturduk, planlarımızı buna göre yaptık ve büyümemizi sürdüreceğiz.”

ARGE'Yİ GÜÇLENDİRECEK

Ürünlerinin arkasında hem Smart Energy’nin hem de SUMEC’in yenilikçi ve premium ürün anlayışı olduğunu ifade eden Demirdağ, “Ar-Ge’mizi daha da güçlendirerek üstün kalitemizle sektörde adından söz ettiren bir firma olacağız. GES yatırımcısı olarak da güneş enerjisine yatırım yapmak isteyenlere destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler