1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Socar, B20 ile stratejik ortak oldu

Socar, B20 ile stratejik ortak oldu

Enerji Günlüğü - Azeri devlet enerji şirketi Socar, G20'nin iş dünyası ayağı B20 ile stratejik işbirliği yapacak.Bakü'de düzenlenen B20 Azerbaycan...

Socar, B20 ile stratejik ortak oldu

Enerji Günlüğü - Azeri devlet enerji şirketi Socar, G20'nin iş dünyası ayağı B20 ile stratejik işbirliği yapacak.

Bakü'de düzenlenen B20 Azerbaycan Bölgesel Danışma Toplantısı sonrasında, SOCAR Başkanı Rövnak Abdullayev ile TOBB Başkanı ve B20 Dönem Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu tarafından Türkiye'nin dönem başkanlığını yürüttüğü G20'nin iş dünyası ayağı B20 ile SOCAR arasında stratejik iş birliği protokolü imzalandı.

Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Şahin Mustafayev, Türkiye'nin yaptığı reformlar sayesinde G20'ye üye olmasının, bu sene başkanlığı devralmasının ve küresel sorunların çözümüne katkı yapmasının Azerbaycan'da gururla karşılandığını belirtti.

TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

G20 Zirvesi'ne Azerbaycan'ın davet edilmesinin iki ülke arasındaki yüksek stratejik iş birliğini ve dostluk ilişkisini bir kez daha ortaya koyduğunu ifade eden Mustafayev, Türk hükümetine teşekkürlerini iletti.

SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev de, G20 Zirvesi'ne davet edilmekten gurur duyduklarını ve kardeş ülke Türkiye'nin bu adımının kendileri için değerli olduğunu belirtti.

Türk hükümetine teşekkürlerini ileten Abdullayev, "Bir millet, iki devlet" felsefesinin Cumhurbaşkanları İlham Aliyev ve Recep Tayyip Erdoğan tarafından çağdaş dünyanın ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirildiğini ve zenginleştirildiğini vurguladı.

TÜRKİYE KİLİT ÜLKE

Toplantıda bir konuşma yapan SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz da B20’nin stratejik partneri olma gururu yaşadıklarını belirtti. B20 Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak Türkiye’nin, iş dünyası liderlerinin çalışmalarına öncülük edeceğini, aynı zamanda tarihi ve kültürel açıdan önemli bir tanıtım fırsatı yakalayacağını vurgulayan Kenan Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye bölgesinde bir istikrar merkezi olarak yükselmeye devam ediyor. Bu merkez, Doğu’daki enerji depoları ile Avrupa ekonomilerini buluşturan köprü rolünde. Türkiye; tarihiyle, kültürüyle, duruşuyla bu rolün hakkını verdiği gibi, ekonomik anlamda imza attığı, içinde yer aldığı dev projelerle de güven ve istikrarın sürdürülebilirliğinin teminatı olarak kabul ediliyor. Türkiye ve Azerbaycan’ı dünya enerji piyasasının önemli aktörü haline getirecek ve barışa katkı sağlayacak TANAP projesiyle, SOCAR’ın B20’ye de değer katacağını düşünüyorum. Avrupa enerji sektöründe kilit ülke konumuna gelen Türkiye’nin, kardeş ülke Azerbaycan’la yürüdüğü yoldaki adımların tüm dünyaya örnek olmasını temenni ediyorum.”

19 büyük ekonomi ve AB Komisyonu’ndan oluşan, küresel ekonomi politikalarına yön veren G20’nin alt kolu B20’nin dönem başkanlığını da yürüten Türkiye, bu yıl bir dizi toplantıya ev sahipliği yapıyor. Türkiye Yürütme Kurulu Başkanlığı’nı TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yaptığı B20, Antalya’daki G20 Zirvesi öncesi küresel iş dünyası temsilcilerini çeşitli platformlarda bir araya getirecek. Bu yıl B20 bayrağını taşıyan Türk iş dünyası, güçlü stratejik ortakların da desteğiyle dünya ekonomi gündemine damga vuracak.

Önceki ve Sonraki Haberler