1. HABERLER

  2. PETROL

  3. SOCAR insan kaynağına yatırım yapıyor

SOCAR insan kaynağına yatırım yapıyor

Enerji Günlüğü - Azerbaycan'da Türk müteşebbisleri tarafından kurulan Çağ Öğretim İşletmeleri A.Ş ile Azerbaycan Uluslar arası Tahsil Merkezi arasında...

SOCAR insan kaynağına yatırım yapıyor

Enerji Günlüğü - Azerbaycan'da Türk müteşebbisleri tarafından kurulan Çağ Öğretim İşletmeleri A.Ş ile Azerbaycan Uluslar arası Tahsil Merkezi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi'nin (SOCAR) himayesinde faaliyet gösteren Uluslar arası Tahsil Merkezi'nin en büyük hedefi, ülke için uluslar arası standartlarda eleman yetiştirmek. İmza töreninde konuşan SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in " Petrol kapitalini insan kapitaline çevirelim" hedefini hatırlatarak, Çağ Öğretim İşletmeleri A.Ş ile imzalanan protokolü çok önemsediklerinin altını çizdi. Abdullayev, İlham Aliyev'in söz konusu hedefinin hayata geçirilmesi için, atılan imzaların bu alandaki faaliyetlere ivme kazandıracağını kaydetti.

"İŞBİRLİĞİNE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ" 

Abdullayev, “Nitelikli eleman iş dünyası için çok önemli. Gelecek 5- 10 yıl için kendimize büyük hedefler koyduk. Azerbaycan'da ve çevre ülkelerde büyük projeleri hayata geçirmek istiyoruz. Öncelikle petrol şirketi olarak yetişmiş eleman sıkıntısını bizzat yaşıyoruz. Örneğin İsveç'in Zürih kentinde bulunan ofisimizde iki bin insan çalışıyor. İsveç kanunlarına göre bir yabancıya karşılık üç İsveçli'nin çalışması gerekiyor. Buna göre biz Zürih'teki ofiste beş yüz Azerbaycanlı vatandaşını çalıştırabiliriz. Ancak orada 10 Azerbaycanlı bile yok" diyerek yetişmiş eleman yetersizliğinden dert yandı. 

Bu boşluğu doldurmak için kurulan Uluslar arası Tahsil Merkezi ile eğitimde önemli bir yere sahip Çağ Öğretim İşletmeleri arasındaki işbirliğinin önemini vurgulayan Abduallayev, "Çağ Öğretim Şirketi'nin Azerbaycan Uluslar arası Tahsil Merkezi'ne katılımı çok önemli. Zaten daha öncede bu kurum ile yakın işbirliğimiz vardı. Çağ Öğretim Şirketi'nin açtığı kurumlarda mezun olan öğrencilerin, iyi bir yere geldiğini aktaran Abdulayev, bu tecrübeyi Azerbaycan Uluslar arası Tahsil Merkezi'n de taşımayı beklediklerini aktardı. 

Törende söz alan Çağ Öğretim İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Enver Özeren ise Azerbaycan'da 20 yıldır eğitim alanında faaliyet gösterdiklerini hatırlatarak, gelecekte de bu ülke için gereken bütün fedakârlığı göstermeye hazır olduklarının altını çizidi. Özeren, Çağ Öğretim Şirketi'nin bundan böyle uluslar arası faaliyetlerini Azerbaycan Uluslar arası Tahsil Merkezi bünyesinde göstereceğini kaydetti. En büyük gayenin yabancı dil bilen eleman yetiştirmek olduğunu dile getiren Özeren, kazandıkları eğitim tecrübelerini söz konusu kurumla paylaşmaktan memnuniyet duyacağının altını çizdi.

Önceki ve Sonraki Haberler