1. HABERLER

  2. PETROL

  3. SOCAR ve BP’den ortak petrokimya yatırımı

SOCAR ve BP’den ortak petrokimya yatırımı

Enerji Günlüğü - Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR, Türkiye’de dünya standartlarında yeni bir petrokimya kompleksi kurmak ve işletmek amacıyla dünya...

SOCAR ve BP’den ortak petrokimya yatırımı

Enerji Günlüğü - Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR, Türkiye’de dünya standartlarında yeni bir petrokimya kompleksi kurmak ve işletmek amacıyla dünya enerji devlerinden BP ile ortaklık kurmak üzere görüşmelere başladı. 

SOCAR Türkiye ve BP, Türkiye’de dünya standartlarında bir petrokimya kompleksi kurmak ve işletmek amacıyla iş ortaklığı kurma imkanlarını değerlendirmek üzere bir Çerçeve Anlaşması (HoA) imzaladıklarını duyurdular. Aliağa’da kurulması değerlendirilen tesis, yılda 1,25 milyon ton saflaştırılmış tereftalik asit (PTA), 840.000 ton P-Ksilen (PX) ve 340.000 ton benzen üretecek. PTA; gıda ve içecek kapları, ambalajlama malzemeleri, kumaş, film ve diğer tüketici ve sanayi uygulamaları da dahil pek çok ürünün hammaddelerinden biri olan polyester üretiminde kullanılıyor. 

HAMMADDE PETKİM VE STAR RAFİNERİ’DEN 

HoA’nın imzalanması sonrasında BP ve SOCAR Türkiye’nin tesis için tasarım çalışmalarına geçmesi bekleniyor. Burada planlanan tesisin yakınında yer alan ve her ikisi de SOCAR Türkiye’ye ait yeni STAR Rafineri’den ve Petkim’den hammaddelerin entegre bir şekilde kullanımına izin verecek bir tasarım söz konusu olacak. 

YAKINLIK, REKABET AVANTAJI SAĞLAYACAK 

SOCAR Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev, 2008 yılında Petkim’i satın alarak girdikleri Türkiye pazarında STAR Rafineri, TANAP, Petlim Konteyner Terminali ve Petkim Rüzgâr Enerjisi Santrali gibi dev projelere imza attıklarını vurguladı. Tüm bu projelerin yer aldığı Aliağa’daki arazinin geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin ilk Özel Endüstri Bölgesi statüsünü kazanarak tarihe geçtiğine işaret eden Aliyev, “Yeni tesisin, SOCAR’ın diğer tesislerinden elde edilen hammadde ve altyapı kaynaklarına çok yakın konumlanacak olması, rekabet bakımından büyük avantaj sağlayacaktır. Türkiye’nin Ege Denizi kıyısından dünya pazarlarına açılan kapısı olan Aliağa’da inşa edilmiş büyük rafineri ve petrokimya tesisimizin sunduğu imkânlardan yararlanarak, kardeş iki ülke olan Türkiye ve Azerbaycan’ın ekonomilerine katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi. 

BATI YARIMKÜRE’NİN EN BÜYÜK TESİSİ

BP’nin Global Aromatik Ürünler Birimi CEO’su Luis Sierra yeni tesisin hayata geçirildiği takdirde Batı Yarımküre’nin en büyük entegre PTA, PX ve aromatik ürünler kompleksi olacağını vurguladı. Tesislerin aynı zamanda BP’nin Çin’in Zhuhai bölgesinde yirmi yıl önce açtığı tesisinden bu yana aromatik ürünler alanındaki ilk büyük yatırımı olacağını kaydeden Sierra şunları söyledi: 

“BP’nin alanında lider tescilli teknolojisi ile SOCAR’ın yeni rafinerisiyle sağlanacak entegrasyonun bir araya gelmesiyle, Türkiye’nin büyümekte olan polyester ambalajlama ve tekstil sektörüne hizmet verecek mükemmel bir platforma sahip olacağız. Rekabet gücü yüksek olan bu tesisin kurulmasına dair yapacağımız incelemelerde hem BP’nin hem de SOCAR’ın güçlerinden yararlanmak istiyoruz.” 

KARARLAŞTIRILIRSA 2023’TE 

Muhtemel bir ortak yatırım konusunda 2019’da kesin bir karara varmak üzere çalışmalarını sürdüren BP ve SOCAR'ın böyle bir karar almaları halinde 2023’te yeni tesisin devreye alınması söz konusu olacak. BP’nin en son geliştirdiği patentli PTA teknolojisinin, diğer PTA teknolojileriyle kıyaslandığında hem sermaye hem de işletme masrafları konusunda ciddi bir tasarruf sağladığı belirtiliyor. Enerjiyi çok daha verimli bir şekilde kullanan bu teknolojinin, pazardaki benzerlerine kıyasla daha az suya ihtiyaç gösterdiği ve daha az katı atığın ortaya çıkmasını sağladığı da ifade ediliyor. 

ŞAHDENİZ-2’DE DE ORTAKLAR  

BP ve SOCAR, Azerbaycan ile Türkiye’nin yanı sıra, bu yılın başlarında üretime başlayan; Türkiye’ye ve diğer ülkelere doğalgaz ihraç eden Azerbaycan’daki Şahdeniz-2 gaz projesi de dahil olmak üzere daha geniş bir coğrafyada bir dizi geniş çaplı petrol ve doğalgaz üretimi ve taşıma projelerinde uzun soluklu bir ortaklık anlayışıyla hareket ediyorlar. 

GAHRAMANOV: KAZAN-KAZAN PROJESİ

SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov da, BP ile ortaklaşa yapılması düşünülen yatırımın hem SOCAR hem de Türkiye için ‘kazan-kazan’ imkanı sağlayacağına işaret ederek “Bu sayede, Türkiye’deki petrokimya piyasasındaki payımız artarken, bu ürünlerin Türkiye’ye ithalini de azaltarak, dış ticaret açığının düşmesine katkıda bulunacak. Türkiye’deki tüm projelerimizde bu hedef doğrultusunda çalışıyoruz” diye konuştu. 

BP Türkiye Başkanı Mick Stump ise konuya ilişkin değerlendirmesinde “Bu büyüklükteki olası doğrudan yatırım, BP’nin 100 yılı aşkın bir süredir varlığını sürdürdüğü Türkiye’de petrokimya alanında yapacağımız ilk öz sermaye yatırımımız olabilir. Türkiye, Batı ile Doğu, tüketiciler ile üreticiler arasında adeta bir köprü görevini görürken hızla büyüyen ekonomisi, cazip yatırım fırsatlarına kapı açıyor” ifadesini kullandı. 

Enerji Günlüğü 

Önceki ve Sonraki Haberler