1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Sokaklarda LED aydınlatması yüzde 40 tasarruf sağladı

Sokaklarda LED aydınlatması yüzde 40 tasarruf sağladı

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, sokak aydınlatmasında LED’E geçişin yüzde 40 civarında bir tasarruf sağladığını...

Sokaklarda LED aydınlatması yüzde 40 tasarruf sağladı

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, sokak aydınlatmasında LED’E geçişin yüzde 40 civarında bir tasarruf sağladığını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, sokak aydınlatmasında LED’E geçişin değerlendirilmesi amacıyla Ankara, İzmir, Eskişehir illerinde toplam 5 adet pilot projenin gerçekleştirildiğini belirterek, “Pilot çalışmalar sonucunda yüzde 40 civarında bir tasarruf oranı tespit edildi” dedi.

Alaboyun, “Sisteme parlaklık düzeyinin değiştirilmesi (dim) dahil edildiğinde bu oranların daha da artması mümkün olacaktır” diye konuştu.

Gerçekleştirilen proje kapsamında Eskişehir Mustafa Kemal Atatürk Caddesi’nde 53 adet 220W yüksek basınçlı sodyum buharlı lamba içeren yol armatürünün 128 W LED armatürle değiştirildiğini ifade eden Bakan Alaboyun, “Yürütülen ilk pilot projede Ankara İnönü Bulvarındaki 46 adet sodyum buharlı armatürün LED armatürlerle değişimi geçekleştirilmiştir. Yürütülen ikinci pilot projede dikmen Caddesinin TBMM önünde yer alan kısmındaki 54 sodyum buharlı armatür LED armatürlerle değiştirilmiştir. Yürütülen üçüncü pilot projede Ankara Muhsin Yazıcıoğlu Caddesinde yer alan 42 adet sodyum buharlı armatür LED armatürlerle değiştirilmiştir. İzmir Cumhuriyet Bulvarında yürütülen pilot proje kapsamında mevcut 20 adet sodyum buharlı armatürün LED armatürlerle değişimi gerçekleştirilmiştir.” ifadesini kullandı.

Türkiye genelinde yaklaşık 7 milyon sokak aydınlatma armatürünün bulunduğu, her yıl yaklaşık 4 milyar kWh yani toplam tüketimin yüzde 2’si civarında bir elektrik tüketiminin söz konusu olduğunun altını çizen Bakan Alaboyun, “Bu aydınlatma tüketimi için Bakanlığımız tarafından yıllık yaklaşık 1,1 milyar TL tutarında bir ödeme yapılmaktadır” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler