1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Solar Hesaplama Modülü, yatırımı kolaylaştırıyor

Solar Hesaplama Modülü, yatırımı kolaylaştırıyor

GSN’in geliştirdiği modül, güneş enerjisi santrali yapmayı planlayan yatırımcılara, maliyet hakkında fikir veriyor.

Solar Hesaplama Modülü, yatırımı kolaylaştırıyor

Enerji Günlüğü - Green Solar Network’ün (GSN) “Solar Hesaplama Modülü”, güneş yatırımları hakkında ön bilgi sahibi olunmasını sağlıyor. Modül, hesaplamayı yaparken birim maliyeti, döviz kuru, elektrik birim maliyeti ve güneş panel modeli gibi dinamik değişebilen değerleri de göz önünde bulunduruyor.
Türkiye’nin sektöründe en önemli sivil toplum kuruluşu ağı olan Green Solar Network (GSN)’le ilgili bir açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Fatih Ünal, ‘’Gelecek çok daha fazla güneş enerjisinin olacak. Bizler de bu çerçevede gerek tüm güneş sektörü, gerekse diğer sektörler ile kurum ve kuruluşları bir network çatısı altında işbirliği yapmalarını hedefleyerek, Türkiye’de ilk olan AB destekli bu önemli networkü ülkemizin hizmetine sunduk. Networkle ilgili yeni fikir ve projeleri değerlendirme konusunda da GSN olarak her türlü desteğe açığız’’ şeklinde konuştu.

‘’HER TÜRLÜ FİKİR VE PROJEYE AÇIĞIZ’’

İklim değişikliği ile mücadele kapsamında Avrupa Birliği tarafından desteklenen güneş enerjisi ile ilgili doğru ve son bilgilere ulaşmak için Green Solar Network’ün güçlü bir iletişim ağı oluşturduğunu belirten Ünal, iklim değişikliği ile mücadelede güneş enerjisi kullanımı arttırmak için, yatırımcılar, STK’lar, belediyeler ile kamu kurum kuruluşları arasındaki işbirliğinin önemine dikkat çekti.
Ünal, ‘’Gelecek güneş enerjisinin olacak. Bizler de bu çerçevede gerek tüm güneş sektörü gerekse diğer sektörler ile kurum ve kuruluşları bir network çatısı altında işbirliği yapmalarını hedefleyerek, Türkiye’de ilk olan AB destekli bu önemli networkü ülkemizin hizmetine sunduk. Önümüzdeki günlerde ‘Solar Hesaplama’ modülü gibi çok büyük ilgi gören yeni projeleri kamuoyuyla paylaşacağız. Networkle ilgili yeni fikir ve projeleri değerlendirme konusunda da GSN olarak her türlü desteğe açığız, güneşi her sektöre yayacağız’’ diye konuştu. 

GSN ÜZERİNDEN TEK TIKLA HESAPLANABİLİYOR 

Green Solar Network’ün en önemli projelerinden biri olan ve büyük dikkat çeken ‘’Solar Hesaplama” modülü, güneş yatırımları hakkında ön bilgi sahibi olunmasını sağlıyor.
Solar Hesaplama modülü, Green Solar Network, AB projesi kapsamında oluşturulan bir fotovoltaik güneş enerji sistem hesaplama uygulaması. GSN’in web sitesine entegre edilmiş bu uygulama ile çatı alanı, ortalama fatura değeri, şehir ve mesken tipine göre toplam kurulu güç, invertör gücü, geri ödeme süresi ve çevresel etkiler hesaplanabiliyor. 

Hesaplama modülünde, arka planda sistem birim maliyeti, döviz kuru, elektrik birim maliyeti ve güneş panel modeli gibi dinamik değişebilen değerler yer alıyor. Bu değerler yıl içerisindeki değişikliğe göre GSN tarafından güncelleniyor. Ancak sonuçlar projenin bölgesine, ev, iş yeri ve sanayi tesislerine göre değişiklik gösterebiliyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler