1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Soma Deniş maden sahasına en iyi teklif Kolin`den

Soma Deniş maden sahasına en iyi teklif Kolin`den

Termik santral yapma şartıyla açılan Soma Deniş maden sahası ihalesinde en iyi teklif kilowatt başına 4.69 kuruşla Kolin Grubu'na bağlı Hidrogen Enerji'den...

Soma Deniş maden sahasına en iyi teklif Kolin`den

Termik santral yapma şartıyla açılan Soma Deniş maden sahası ihalesinde en iyi teklif kilowatt başına 4.69 kuruşla Kolin Grubu'na bağlı Hidrogen Enerji'den geldi. Toplam 61 şirketin şartname aldığı ihalede 15 grup tekli sunarken, bunlardan birinden sadece teşekkür mektubu çıktı.
Park Grubu, Torunlar Grubu, Cengiz İnşaat, Limak gibi şirketlerin de ilgi gösterdiği ihalede Kolin Grubu'na bağlı Hidrogen Enerji, devlete kilovatsaat başına 4.69 kuruş vermeyi teklif ederek ihaledeki en iyi teklif sahibi oldu. En iyi ikinci teklif 4.023 kuruş ile Siyah Kalem'den gelirken, üçüncü sırada, 3.72 kuruşluk teklifiyle Semerkant var.
İhaleyi kazanan firmanın söz konusu kömür sahasında 450 MW'lık termik santral kurması gerekiyor. Yıllık çalışma süresi 6 bin saat olarak belirlenen termik santralin yıllık 2.7 milyar kWh elektrik enerjisi üretmesi planlanıyor.
İhaledeki geçici teminat tutarı 3 milyon lira olarak belirlenmişti. İhale şartnamesine göre işi üstlenen firma, altı yıllık yatırım süresinin ardından yedinci yıldan itibaren rödövans bedeli ödenmeye başlayacak. Soma Deniş'teki ruhsat alanı yaklaşık 102 bin dönüm. Buradaki tahmini linyit rezervi ise 152 milyon ton. Sahadaki ortalama ısıl değer ise 1,200-2,000 kcal/kg olarak tahmin ediliyor.
İhaleyi alan firmaya tanınacak sözleşme süresi 30 yıl...

Önceki ve Sonraki Haberler