1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Soma Holding’e 86 milyon lira prim verilecek

Soma Holding’e 86 milyon lira prim verilecek

Enerji Günlüğü - AKP’lilerin önergesiyle Soma’da kömür çıkaran taşeronlara 250 milyon prim verilmesi için Hükümete yetki verilmesi çerçevesinde...

Soma Holding’e 86 milyon lira prim verilecek

Enerji Günlüğü - AKP’lilerin önergesiyle Soma’da kömür çıkaran taşeronlara 250 milyon prim verilmesi için Hükümete yetki verilmesi çerçevesinde Soma Holding 86 milyon TL alacak.

Taraf Gazetesi'nin haberine göre, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda AKP tarafından verilen bir önergeyle rödovansçı ya da hizmet alımıyla çalışan dokuz firmaya kanundan kaynaklanan maliyet artışının karşılanması için bir yıllık tutarı yaklaşık 250 milyon lira olan fiyat farkı ödenmesi için Bakanlar Kurulu’na yetki verildiğini söyledi.

Bu yetkinin, Meclis’te görüşmeleri 38 gün süren torba kanun tasarısında firmaların, madenlerle ilgili düzenlemelerden kaynaklanan zararlarının devlet tarafından ödenmesi için kullanılacağını iddia eden Özel, “AKP’lilerin, yaşam odası önergemizi reddederken yüzleri dahi kızarmadı ama işverene bir kalemde 250 milyon lira aktarırken elleri hiç titremiyor” dedi.

Yaşanan Soma faciasının ardından ödül niteliğindeki bu yetki büyük tartışmalara neden oldu.Muhalefet partileri, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ)’nden doğacak bu maliyet artışına ilişkin bir etki analizi istedi ve dokuz maden şirketine ödenecek rakamın 250 milyon TL olduğu ortaya çıktı. Bu analize göre Soma’nın en büyük rödovansçısı İmbat A.Ş.’nin 91 milyon TL daha fazla para almasına karar verilirken, onu 86 milyon TL ile bir ocağında facia yaşanan Soma Kömürleri A.Ş. izledi.

Önceki ve Sonraki Haberler