1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. JEOTERMAL

  4. Soma’ya ikinci termik santral yapılacak

Soma’ya ikinci termik santral yapılacak

Enerji Günlüğü – Manisa Soma’da 510 MW kurulu gücünde ikinci bir termik santral yapılacak.Manisa’nın Soma ilçesinde 153 milyon tonluk kömür üretimi...

Soma’ya ikinci termik santral yapılacak

Enerji Günlüğü – Manisa Soma’da 510 MW kurulu gücünde ikinci bir termik santral yapılacak.

Manisa’nın Soma ilçesinde 153 milyon tonluk kömür üretimi karşılığında yapılacak 510 mw kurulu gücündeki ikinci santralin temeli 19 Mart Çarşamba günü Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla atılacak.

Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Ali Özkan, 6 bin kişilik yeni istihdam alanı olacak olan santral ile birlikte Soma’nın adeta enerji üssü haline geleceğini kaydederek, “İlçemizde yap-işlet-devret modeli ile yapılacak olan 510 MW kurulu gücündeki termik santralin ihalesi geçtiğimiz yıl yapılmış ve yüklenici firma ile Enerji Bakanlığı arasında sözleşme imzalanmış idi. Yapılacak olan termik santralin arazisini belirlenmesi, projesinin hazırlanması, ÇED raporu gibi çalışmalar tamamlandı ve yapım aşamasına geldi. 19 Mart Çarşamba günü Enerji Bakanımız Sn. Taner Yıldız’ın iştirakleriyle termik santralin temeli atılacak. Bu termik santral ile birlikte Deniş bölgesindeki 153 milyon tonluk kömür rezervi de üretime açılacak.” dedi.

İLÇEYE İSTİHDAM

Kömür sahalarının üretime açılması ve termik santralin yapılmasının ilçede doğrudan 3.500 kişilik dolaylı olarak da 6.000 kişilik yeni istihdam yaratacağını belirten Özkan, önce Eynez bölgesinde iki yeni sahada kömür üretimine başlandığını, ardından termik santralin yapımına başlandığını söyledi.

SOMA, ENERJİ ÜSSÜ OLACAK

Yeni termik santralin tüm dünyada kabul gören ve uygulanan son teknolojiye göre yapılacağını belirten Özkan, “ Yeni termik santralin hizmete girmesi ve Deniş bölgesindeki kömür sahalarının da üretime başlaması ile birlikte ilçemiz hem ekonomik açıdan daha da büyüyecek hem de tam manasıyla bir enerji üssü haline gelecektir. 19 Mart çarşamba günü Yırca yolu üzerindeki mevcut termik santralin yanında yapılacak temel atma törenine tüm hemşerilerimizi davet ediyoruz.” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler