1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Spot elektrik tavan fiyatı Mayıs’ta 11 TL/MWh arttı

Spot elektrik tavan fiyatı Mayıs’ta 11 TL/MWh arttı

Elektrik borsasında Mayıs ayı Gün Öncesi Piyasası ve Dengeleme Güç Piyasası’nda azami fiyat bir önceki aya göre MWh başına 11 TL artarak 578 TL/MWh  olarak belirlendi.  

Spot elektrik tavan fiyatı Mayıs’ta 11 TL/MWh arttı

Enerji Günlüğü - Elektrik borsasında Mayıs ayı Gün Öncesi Piyasası ve Dengeleme Güç Piyasası’nda azami fiyat bir önceki aya göre MWh başına 11 TL artarak 578 TL/MWh  olarak belirlendi.  

Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi EPİAŞ, 1-31 Mayıs 2021 tarihleri için Gün Öncesi Piyasası ve Dengeleme Güç Piyasası’nda azami fiyat güncelledi  Azami fiyatı 567 TL/MWh  olarak hesaplandığını ve yazılımda gerekli tanımlamaların yapıldığını duyurdu. Nisan ayında fiyat 567 TL/MWh  olarak belirlenmişti.

Duyuruya göre, tekliflerini excel dosyasıyla yükleyen katılımcıların excel dosyasındaki azami fiyatı 1–31 Mayıs 2021 tarihlerindeki teslim günleri için 578 TL/MWh olarak güncellemesi ve bu şekilde tekliflerini girmesi gerekiyor. Ayrıca web servis kullanarak teklif girişi yapan katılımcıların teklif kaydederken hata ile karşılaşmamaları için web servis dokümanında azami fiyatı 1–31 Mayıs 2021 tarihlerindeki teslim günleri için 578 TL/MWh olarak güncellemeleri gerekiyor. 

EPDK, her ay Gün Öncesi Piyasasında azami fiyat limitini belirliyor. Limit, içinde bulunulan takvim ayı esas alınarak iki ay önceki takvim ayından itibaren geriye dönük 12 aylık PTF ağırlıklı ortalamalarının iki katı olarak uygulanıyor.  

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler