1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Standard Profil’e enerji verimliliği ödülü

Standard Profil’e enerji verimliliği ödülü

Standard Profil, Düzce’deki fabrikasında ürettiği sızdırmazlık elemanlarının, sadece doğalgazlı sistem ile ısıtıldıktan sonra sıcak kimyasal içerisinden geçirilerek pişirilme yöntemini kullanarak verimlilik ödülü aldı. 

Standard Profil’e enerji verimliliği ödülü

Enerji Günlüğü - Standard Profil, Düzce’deki fabrikasında ürettiği sızdırmazlık elemanlarının, sadece doğalgazlı sistem ile ısıtıldıktan sonra sıcak kimyasal içerisinden geçirilerek pişirilme yöntemini kullanarak verimlilik ödülü aldı. 

Dünya çapında otomobil sızdırmazları üretimi yapan Standard Profil, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bu yıl 20’ncisi düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışmasında (SENVER-20) “Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projeleri” kategorisinde Düzce Fabrikası’nda gerçekleştirilen “Tuz banyosu 1 hattının elektrikliden doğalgazlı sisteme dönüştürülmesi” projesi ile üçüncü oldu.

2019 yılında Düzce Fabrikası’nda hayata geçirilen “Tuz banyosu 1 hattının elektrikliden doğalgazlı sisteme dönüştürülmesi” projesiyle, öncesinde iki farklı enerji kullanılarak pişirilen sızdırmazlık elemanlarının, sadece doğal gazlı sistem ile ısıtıldıktan sonra sıcak kimyasal içerisinden geçirilerek pişirilme yöntemini kullanarak prosesin daha verimli hale gelmesi sağlandı.

MEVCUT SİSTEM DEĞİŞTİRİLMEDEN DİĞER HAT DA ISITILABİLDİ

Uygulama projesindeki amaç elektrik rezistansıyla ısıtılan fırının doğalgaz ile ısıtılabilir hale getirilip hattın toplam tükettiği enerjiden ve özellikle elektrik enerjisinden tasarruf sağlamaktı.Projenin enerji verimliliği açısından uygun olmasının nedeni ise mevcut kullanılan sistemin değiştirilmeden diğer hattı da ısıtabilir hale getirilmesi oldu. Bu sayede doğalgaza dönüşüm esnasında ilave brülör ve kızgın yağ tankı gibi ekipmanlar kullanılmayarak geri dönüş süreleri minimize edildi. Uygulamadan önce kayıp olan bu enerji uygulama sonrasında diğer bir hattın ısıtılmasında kullanılmaya başlandı.

YILLIK 210 BİN kWh ELEKTRİK TASARRUF ÖNGÖRÜLÜYOR

Düzce Fabrikasında enerji verimliliği alanında yapılan iyileştirmelerin sonucu olarak, birlikte çalışma standardı ve kalite düşürülmeden enerjinin daha etkin kullanılması sağlanarak yıllık 209.976 kWh’lik tasarruf yapılması öngörülüyor. Proje Standard Profil Düzce Fabrikası bakım bölümü imkanları ile tamamlanması nedeniyle çok yüksek yatırım bedelleri oluşturmadan hayata geçirildi.

Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Proje Yarışması, enerji verimliliğinin artırılması amacıyla başarılı projelerin duyurulması, endüstriyel işletmelerin uyguladığı enerji verimli ve çevreye duyarlı projelerin ve teknolojilerin ortaya çıkarılması, tanıtılması ve yaygınlaştırılması, endüstriyel işletmeler arasında bilgi alışverişinin artırılması, enerji verimliliği konusunda yeni ve benzer çalışmaların teşvik edilmesi amacıyla her yılEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenleniyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler