1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Star rafineri kapasiteyi 10 milyon ton arttıracak

Star rafineri kapasiteyi 10 milyon ton arttıracak

Enerji Günlüğü - Türkiye'nin yaklaşık 28 milyon ton olan yıllık petrol rafinaj kapasitesi, STAR Rafinerisi'nin faaliyete geçmesiyle birlikte 38 milyon...

Star rafineri kapasiteyi 10 milyon ton arttıracak

Enerji Günlüğü - Türkiye'nin yaklaşık 28 milyon ton olan yıllık petrol rafinaj kapasitesi, STAR Rafinerisi'nin faaliyete geçmesiyle birlikte 38 milyon tona ulaşacak.

İzmir'de gerçekleştirilen 17. Orta ve Doğu Avrupa Rafineri ve Petrokimya Konferansı'nın (CEE) ardından basının sorularını yanıtlayan SOCAR Türkiye Başdanışmanı ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Hayati Öztürk, Türkiye'nin yaklaşık 28 milyon ton olan yıllık petrol rafinaj kapasitesinin, 2017'de devreye alınması planlanan STAR Rafinerisi'nin faaliyete geçmesiyle birlikte 38 milyon tona ulaşacağını söyledi.

Öztürk, "Rafinerinin yıllık petrol kapasitesi yaklaşık 10 milyon ton varil olacak. Türkiye'nin diğer rafinerilerine baktığımız zaman İzmit'teki Aliağa, Tüpraş rafinerileri de bizim kuracağımız rafineriler gibi yıllık 10-11 milyon ton civarında yani Tüpraş'ın iki rafinerisi yıllık 23 milyon ton ve buna ek olarak 5 milyon ton Kırıkkale Rafinerisi var. Türkiye'nin şu anki üretim kapasitesi yıllık 28 milyon ton civarında. Yeni gelecek 10 milyon tonluk kapasite ülkemiz için önemli bir üretim artışı anlamına geliyor." ifadesini kullandı.

SOCAR'ın STAR Rafinerisi yatırımının Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyada en önemli yatırımlardan biri olduğunu anlatan Öztürk, "Bu tür yatırımlar sermaye yoğun yatırımlardır. Bu yatırımların son yıllarda en çok yapıldığı bölgeler ise Çin başta olmak üzere Hindistan gibi gelişen ülkelerin olduğu yerler. Buna ek olarak petrol kaynaklarına yakınlığından dolayı Ortadoğu ülkelerinde de bu tür yatırımlar görüyoruz" dedi.

STAR Rafinerisi büyüklüğündeki bir yatırımın ise henüz doğu ve orta Avrupa'da gerçekleştirilmediğini belirten Öztürk, dolayısıyla bunun Türkiye açısından çok kritik bir yatırım olduğunu söyledi.