1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Star Rafineri tam kapasiteye 2019'da ulaşacak

Star Rafineri tam kapasiteye 2019'da ulaşacak

Enerji Günlüğü - Ekim ayı sonunda açılışı yapılan Star Rafineri'nin test üretimlerini geçip üretime başladığı ve tam kapasiteye 2019 yılında...

Star Rafineri tam kapasiteye 2019'da ulaşacak

Enerji Günlüğü - Ekim ayı sonunda açılışı yapılan Star Rafineri'nin test üretimlerini geçip üretime başladığı ve tam kapasiteye 2019 yılında ulaşmasının hedeflendiği kaydedildi.

Türkiye ve Azerbaycan cumhurbaşkanlarının katılımıyla 19 Ekim’de büyük bir törenle açılan SOCAR Türkiye’nin iştiraki Star Rafineri, 2019 yılında tam kapasite çalışmaya başlayacak. 6.3 milyar dolarlık yatırımla kurulan ve Türkiye’de reel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olan Star Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, test üretimlerinin çok başarılı geçtiğini ve üretime başladıklarını dile getirerek 2019’da tam kapasiteye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi

İlter, “Rafineride üretime çok başarılı bir şekilde devam ediyoruz. Kısa bir süre içinde Petkim’e ilk naftayı vereceğiz. Ünitelerimizi kademeli olarak devreye alıyoruz; 2019 yılı itibarıyla da tam kapasiteye ulaşacağız” dedi. İlter şöyle devam etti: “Rafineride 5 milyon ton dizel, 1.6 milyon ton nafta, 1.6 milyon ton jet yakıtı, 1 milyon ton ksilen/reformat, LPG, petrokok, ve kükürt üretimimiz olacak. Ürünlerimizin tamamını Türkiye’nin ithal ettiği ürünler oluşturuyor. Amacımız, ürünlerimizi iç pazara vererek cari açığın azaltılmasına yardımcı olmak ve ekonomiye değer kazandırmak” dedi. 

KAPASİTEYİ % 35 ARTTIRACAK

Star Rafineri’nin yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesi olduğunu anımsatan İlter, şunları söyledi: “Türkiye’de yıllık yaklaşık toplam 28 milyon tonluk bir rafinaj kapasitesi bulunuyor. Star Rafineri’nin tam kapasite faaliyet göstermeye başlamasıyla birlikte Türkiye’de petrol işleme kapasitesi, yüzde 35 artacak. Şu anda test üretimleri planlandığımız şekilde devam ediyor. Böyle büyük bir projeyi Türkiye ve Azerbaycan ekonomisine kazandırdığımız için çok mutlu ve gururluyuz.”

Önceki ve Sonraki Haberler