1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Star Rafineri`deki Turcas hisselerinin tamamı satış için masada

Star Rafineri`deki Turcas hisselerinin tamamı satış için masada

Enerji Günlüğü - Turcas Grubu, yüzde 18.5 hsissesine ahip olduğu STAR Rafinerisi’ndeki hisselerin tamamının Rafineri Holding'e satışı konusundaki görüşmelerin...

Star Rafineri`deki Turcas hisselerinin tamamı satış için masada

Enerji Günlüğü - Turcas Grubu, yüzde 18.5 hsissesine ahip olduğu STAR Rafinerisi’ndeki hisselerin tamamının Rafineri Holding'e satışı konusundaki görüşmelerin devam ettiğini duyurdu. Daha önce bu görüşmeler, söz konusu hisselerin sadece yüzde 13.5'lik kısmı için başlatılmıştı. 

Shell ve RWE gibi enerji devlerinin Türk ortağı olan Turcas,bugün KAP’a gönderdiği açıklamada daha önce başladığını duyurduğu STAR Rafineri’de sahip olduğu yüzde 18.5 oranındaki hisselerin, yüzde 13.5′lik kısmının Rafineri Holding’e satışı ve dolayısıyla Turcas Grubu’nun STAR’daki dolaylı hissedarlık oranının yüzde 5′e düşmesi konusunda görüşmelerin Turcas Grubu’nun STAR’daki dolaylı hisselerinin tamamını da kapsayacak şekilde devam ettiğini duyurdu.

KAP’a yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Turcas Grubu ile SOCAR Türkiye’nin yüzde 100 iştiraki Rafineri Holding arasında, Turcas Grubu’nun STAR Rafineri’de sahip olduğu yüzde 18.5 oranındaki hisselerin, yüzde 13.5′lik kısmının Rafineri Holding’e satışı ve dolayısıyla Turcas Grubu’nun STAR’daki dolaylı hissedarlık oranının yüzde 5′e düşmesi konusunda görüşmelere başlandığı bilgisi 10 Şubat tarihli Özel Durum Açıklamamız ile kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Söz konusu görüşmelerin, Turcas Grubu’nun STAR’daki dolaylı hisselerinin tamamını da kapsayacak şekilde devam ettiği bilgisi Şirketimize ulaşmıştır. İşlemin tamamlanması, taraflar arasında ulaşılacak mutabakata tabi olup konuyla ilgili gelişmeler kamuoyu ile zamanında paylaşılacaktır.”

STAR RAFİNERİSİ ORTAKLARI

Türkiye’de yapılacak en büyük yatırımlardan biri olarak 2011 Ekim’inde temeli atılan ve 5.5 milyar dolarlık bir yatırımla 2018 yılında hayata geçmesi planlanan STAR Rafinerisi’nde halen üç ortak bulunuyor. Azeri petrol ve doğalgaz devi Socar projede yüzde 41.5 hisseye sahip. Projedeki yüzde 40 hisse Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’na kalan yüzde 18.5′lik oran da Turcas’a ait. Turcas’ın elindeki tüm hisseleri satması durumunda Socar’ın payı yüzde 60′a ulaşacak.

STAR Rafinerisi hayata geçirildiğinde 1.6 milyon tonluk nafta, dizel, jet yakıtı ve LPG gibi petrol ürünleri üretilecek. 10 milyon ton ham petrol işleme kapasiteli rafinerinin Türkiye’nin yıllık cari açığını 2.5 milyar dolar azaltması bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler