1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Star Rafinerisi için 6.6 milyar liralık teşvik belgesi

Star Rafinerisi için 6.6 milyar liralık teşvik belgesi

Enerji Günlüğü - SOCAR tarafından Petkim Aliağa'da inşa edilecek Star Rafinerisi, stratejik yatırım teşvik belgesini Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın...

Star Rafinerisi için 6.6 milyar liralık teşvik belgesi

Enerji Günlüğü - SOCAR tarafından Petkim Aliağa'da inşa edilecek Star Rafinerisi, stratejik yatırım teşvik belgesini Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın elinden aldı.
Temeli 25 Ekim 2011 tarihinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan SOCAR Türkiye Ege Rafinerisi (STAR), geçen Haziran ayında TBMM’de kabul edilen yeni Teşvik Yasası kapsamında mevzuata ilk kez giren “Stratejik Yatırım” kapsamına alınan ilk yatırım oldu.
İstanbul Çırağan Oteli’nde bugün düzenlenen törenle, Türkiye'nin ilk Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan tarafından SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev'e verildi. Bakan Zafer Çağlayan, 20 Haziran-30 Kasım tarihleri arasında STAR Rafinerisi dışında, 1925 adet Teşvik Belgesi ile 23.7 Milyar Dolar yatırımın teşvik kapsamına alındığını belirterek, amaçlarının “yatırımcıyı yatırıma tahrik etmek” olduğunu vurguladı.
"Siftah SOCAR’dan, bereketi Allah’tan" diyen Çağlayan, Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu sektörlerde yatırımları desteklediklerini vurguladı ve STAR Rafinerisi'ni bunun en özgün örneği olarak niteledi. Çağlayan, "Bugün 8.5 Milyar Dolar ödediğimiz motorin ithalatına STAR Rafinerisi üretime geçtiğinde 1.5 Milyar Dolar ödeyeceğiz. 1.6 milyon ton Nafta üretimi ile, bu üründe 1.4 Milyar Dolar daha az ithalat yapacağız. Hayallere değil, somut verilere dayanıyoruz. Yani geçmişte olduğu gibi ‘Kim olursan ol gel’ demiyoruz" diye konuştu.
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, içinde bulunduğu büyük krize karşın Türkiye'nin performansı ile herkesi kendisine hayran bıraktığını söyledi. Yavuz; “Türkiye’nin en kapsamlı yerlileştirme projesi ” cümlesini kullandıklarını belirterek, “Yeni Teşvik Yasası kapsamında mevzuatımıza ‘Stratejik Yatırım’ konsepti getirilmişti, Hükümetimizin üretim ve ihracat odaklı, yerli üretimi öncelleyen, yüksek katma değer yaratma kabiliyetine sahip, ara malı üretimini teşvik eden bakış açısı, rafineri yatırımımız ile tam olarak örtüştü. Ülkemizin tanımladığı bu stratejiyi hayata geçiren bir yatırımı yapmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.
Halen saha düzenlenme ve hafriyat çalışmaları devam eden STAR Rafinerisi’nde Teşvik Belgesi’ne bağlanan yatırım tutarı 6.6 milyar TL oldu. “Türkiye’nin son 30 yıldaki, tek noktaya yapılan en büyük yatırımı” olan SOCAR Türkiye Rafinerisi’ne “Stratejik Yatırım” kapsamında; KDV istisnası, Gümrük Vergisi muafiyeti, yüzde 90 oranında vergi indirimi, yüzde 50 oranında Yatırıma Katkı Oranı, 7 yıl boyunca asgari ücret tutarı ile sınırlı olmak üzere sigorta primi işveren hissesi, bina inşaat harcamaları için KDV iadesi ve yatırım tutarının yüzde 5’ini geçmemek kaydıyla 50 milyon TL’ye kadar faiz desteği sağlanacak.

Önceki ve Sonraki Haberler