1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Star Rafinerisi’nin proje danışmanlığını Foster Wheeler AG yapacak

Star Rafinerisi’nin proje danışmanlığını Foster Wheeler AG yapacak

Enerji Günlüğü- SOCAR Türkiye'nin iştiraklerinden STAR Rafineri A.Ş., proje yönetim danışmanlığını gerçekleştirmesi amacıyla İsviçre merkezli...

Star Rafinerisi’nin proje danışmanlığını Foster Wheeler AG yapacak

Enerji Günlüğü- SOCAR Türkiye'nin iştiraklerinden STAR Rafineri A.Ş., proje yönetim danışmanlığını gerçekleştirmesi amacıyla İsviçre merkezli mühendislik şirketi Foster Wheeler AG'nin iştiraklerinden Global Engineering and Construction Group ile anlaştı.

Foster Wheeler ile yapılan anlaşmanın bedeline ilişkin bir açıklama yapılmamakla birlikte sözleşme miktarı, şirketin 2013 üçüncü çeyrek bilançosunda yer aldı. 

Foster Wheeler, rafinerinin başlagıç aşamasındaki mühendislik tasarımını da gerçekleştirmiş ve Foster Wheeler'ın lider SYDEC(SM) Geciktirmeli Koklaşma Teknolojisi kullanan, Geciktirmeli Koklaşma Ünitesi için lisans ve temel tasarım paketi sağlamıştı.

RAFİNERİ, 2017 YILINDA FAALİYETE BAŞLAYACAK

Yıllık, 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip olacak yeni rafineri, Ural petrolü, Azeri Light ve Kerkük petrolünün de dahil olduğu geniş yelpazede ham petrol işleyebilmesi için tasarlandı. Jet yakıtı, dizel, nafta, petrol koku ve likit petrol gazlarının da dahil olduğu çok çeşitli üretim yelpazesine sahip olacak Star Rafineri'sinin faaliyetlerine 2017'de başlaması bekleniyor. 

Foster Wheeler AG CEO'su Roberto Penno yapılan anlaşmaya ilişkin açıklamasında, "Yüksek kalitedeki başlangıç aşaması mühendislik tasarımı (FEED) sürecini başarılı şekilde tamamladıktan sonra Türkiye için stratejik öneme sahip bu yatırımda kilit rol oynamaya devam etmemizden dolayı oldukça mutluyuz. Bununla birlikte kanıtlanmış proje yönetimimiz, rafinaj konusundaki yeteneğimiz, mega projeleri yürütmekteki başarımız ve Türkiye'deki uzun zamandır devam eden çalışmalarımızın hepsinin bu sözleşmeyi kazanmamızda ve yakaladığımız başarıda rol oynadığına inanıyoruz" dedi. 

SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz da anlaşmaya ilişkin açıklamasında, "Bu rafineri stratejik olarak önemli bir yatırım olmasıyla birlikte Türkiye'nin birçok önemli petrol ürünü ithalatına olan bağlımlığını da azaltacak. Foster Wheeler proje yönetimi ve proje yürütme uzmanlığı sektörde iyi biliniyor. Bu mega projenin başarısına sağlayacağı değerli katkı konusunda Foster Wheeler ekibine olan güvenimiz tam."

Önceki ve Sonraki Haberler