1. HABERLER

  2. ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

  3. Stellantis ve Ample’dan batarya ortaklığı

Stellantis ve Ample’dan batarya ortaklığı

Elektrikli araçlara geçiş için çalışmalarına hız veren Stellantis, elektrikli araç bataryasını 5 dakikadan kısa sürede kullanıma sunan elektrikli araç batarya şarj teknolojisi için Ample ile işbirliği yapacak.

Stellantis ve Ample’dan batarya ortaklığı

Enerji Günlüğü -  Stellantis, Ample'ın Modüler Batarya Değiştirme çözümü ile müşterilerine beş dakikadan daha kısa sürede tam şarj bataryalı elektrikli araçlara sahip olma fırsatı sunacak. Uygulama ise Fiat 500e ile bu yıl İspanya’da başlayacak.

İtalyan-Amerikan holdingi Fiat Chrysler Automobiles ile Fransız PSA Grubunun birleşmesinden oluşan çok uluslu bir otomotiv üretim şirketi olan Stellantis, gerçekleştirdiği yatırımlar ve iş birlikleriyle grup markalarını desteklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Stellantis, modüler batarya değiştirme yoluyla yeni bir enerji dağıtım yöntemine öncülük eden San Francisco merkezli Ample şirketiyle ortaklık kurmak için bağlayıcı bir anlaşma imzaladı. 

Tam şarjlı elektrikli araç bataryasını 5 dakikadan kısa sürede kullanıma sunan elektrikli araç batarya şarj teknolojisinde bir ortaklık kurmak üzere bir araya gelen iki ortak, Ample'ın Modüler Batarya Değiştirme çözümünü Stellantis elektrikli araçlarına entegre etmek için iş birliği yapmaya karar verdi. 

Batarya değiştirme teknolojisi, batarya değiştirme istasyonuna gelen elektrikli araç müşterisinin, şarjı bitmiş elektrikli araç bataryasını birkaç dakika içinde tam şarjlı bir batarya ile değiştirilmesine olanak tanıyor.

PROGRAM İSPANYA’DA BAŞLAYACAK

Programın, Stellantis'in Free2move araç paylaşım hizmeti kapsamındaki 100 araçlık Fiat 500e filosu ile 2024 yılında İspanya'nın Madrid kentinde başlaması planlanıyor. Fiat 500e, Stellantis'in en çok satan elektrikli aracı olup, dünya genelinde satışa sunuluyor ve birçok Avrupa pazarında elektrikli araç lideri.

FARKLI COĞRAFYALARA DA YAYILACAK

İki şirket aynı zamanda Ample'ın Modüler Batarya Değiştirme Teknolojisi uygulamasının Stellantis filosu ve diğer Stellantis platformları ile farklı coğrafyalardaki tüketici taleplerini karşılamak üzere genişletilmesi konusunda da görüşmelerde bulunuyor. 

İSTASYONLAR ÜÇ GÜNDE KURULABİLİYOR

Ample bataryaları, elektrikli bir aracın orijinal bataryasının yerini alacak şekilde tasarlandı. Bu, Ample'ın herhangi bir elektrikli araca sığabilen modüler bataryalarıyla mümkün oluyor. Ayrıca Stellantis'in araç platformlarını yeniden tasarlamaya gerek olmadan Ample teknolojisini entegre etme olanağı sağlıyor. Ample'ın hafif batarya değiştirme istasyonları, halka açık alanlarda üç gün gibi kısa bir sürede kurulabiliyor. Bu da kullanıcıların taleplerini karşılayabilecek hızla yaygınlaşabilen bir altyapıya olanak sağlıyor. Ample özellikli bir elektrikli araç, Ample istasyonuna yaklaştığında sistem aracı hemen tanıyor. Sürücü içeri park ettikten sonra mobil uygulamadan batarya değiştirme işlemini başlatıyor. Bu, bataryanın beş dakikadan daha kısa sürede şarj olmasını sağlıyor.

 

Etiketler : , ,
İlgili Haberler