1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Su ve ısı yalıtımı olmayan binalar ruhsat alamayacak

Su ve ısı yalıtımı olmayan binalar ruhsat alamayacak

Enerji Günlüğü - Çevre ve Şehircili Bakanlığı tarafından yürürlüğe giren yönetmeliğe göre su ve ısı yalıtımı olmayan binalara ruhsat verilmeyecek.Çevre...

Su ve ısı yalıtımı olmayan binalar ruhsat alamayacak

Enerji Günlüğü - Çevre ve Şehircili Bakanlığı tarafından yürürlüğe giren yönetmeliğe göre su ve ısı yalıtımı olmayan binalara ruhsat verilmeyecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1 Haziran'dan itibaren yürürlüğe giren, Binarda Su ve Isı Yalıtımı Yönetmeliği ile Binaların Gürültüye Karşı Korunması Yönetmeliği'ne göre, su, ısı ve ses yalıtımının yeni binalarda uygulanması zorunlu hale getirildi.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan İZODER (Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği) Başkanı Levent Pelesen,  “Yönetmelikler tam anlamıyla uygulanmaya başlanıp denetim mekanizmaları etkili bir şekilde devreye girdiğinde yeni binalarda zorunlu olan su yalıtımı ve ses yalıtımı uygulamaları sektöre olumlu yansıyacak ve sektörün büyüyüp sağlıklı gelişimine önemli bir katkı sağlayacaktır. Yönetmeliklerin çıkması büyük bir adımdır. İZODER olarak, bu yönetmeliklerin uygulanması için kamuoyu oluşturmak ve denetim mekanizmalarını harekete geçirmek için çalışacağız” dedi.

BİNALARIN ÖMRÜ AGARİİ 80 YIL OLMALI

Yeni yönetmeliğin, Türkiye inşaat sektörü ve bina sakinleri açısından önemli bir adım olduğunu vurgulayan Levent Pelesen, “Bu yönetmelik, su yalıtımı ile ilgili çok büyük bir eksikliği giderecek. Yeni yapılan binalarda bu yönetmelikte öngörülen esaslara uyulmadığının tespit edilmesi hâlinde, bu eksiklikler giderilinceye kadar binaya yapı kullanma izin belgesi verilmeyecek. Bina dayanımı için gerekli olan su yalıtımı, şimdiye kadar çoğunlukla ihmal edildiği için, ülkemizde 30 yıllık binalar ömrünü tamamlamış olarak görülüyor. Oysa asgaride 80-100 yıl gibi bir süre için inşa edilmesi gereken binalarımız, bu süre içinde korozyon etkisine karşı korunmuş olmalı. Bunun için de mevzuatların öngördüğü gibi su yalıtımı yapılmalı. Bugün Türkiye çapında başlatılan kentsel dönüşüm süreci, su yalıtımı uygulamaları için büyük bir fırsat ve inşa edilen tüm yeni binalardaki su yalıtımının standartlara uygun yapılması çok önemli. Doğru yapılmış su yalıtımı uygulamaları olmadan kentsel dönüşüm hamlesi eksik kalacaktır” diye konuştu.

GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ HEPİMİZİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Ses yalıtımının ise içinde yaşadığımız konutlara hitap eden ve toplumu direkt ilgilendiren, çok önemli bir konu olduğunun altını çizen Levent Pelesen, "Ülkemiz için çok önemli olan yeni yönetmelik, inşaat halindeki ve mevcut tüm binalara, insanların beden ve ruh sağlığının korunması için gürültü kriteri getirdi. Bugün yaşamımızın her alanında, farkında olmadan gürültüye maruz kalıyor ve bu durumun olumsuz etkilerini daha fazla hissediyoruz. Gelişmiş ülkelerde bu konuda yüksek hassasiyet var çünkü ses yalıtımı, çağdaş yaşam standartlarının oluşmasına katkı sağlıyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler