1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin kentler yarışıyor

Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin kentler yarışıyor

2021 Uluslararası Tek Dünya Kentleri Yarışması Türkiye ayağı başlıyor. Şehirler iklim ve sürdürülebilirlik için hedef ve eylemlerini ortaya koymaya çağrılıyor.

Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin kentler yarışıyor

Enerji Günlüğü - 2021 Uluslararası Tek Dünya Kentleri Yarışması Türkiye ayağı başlıyor. Şehirler iklim ve sürdürülebilirlik için hedef ve eylemlerini ortaya koymaya çağrılıyor.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye), Uluslararası Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın (TDKY) 2021-2022 döneminin Türkiye ayağını başlatıyor. İki yılda bir düzenlenen Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın öncelikli hedefi, kentlerde iklim dostu dönüşümü teşvik etmek ve çevresel sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda yol alan kentleri öne çıkararak toplumsal farkındalık oluşturmak. Yarışmaya katılan kentlerin kamuoyuna açık olarak raporladıkları veriler uluslararası bir jüri tarafından gözden geçirilerek Paris Anlaşması’nın gezegenimizin atmosferinde sanayileşme sonrasında yaşanan ısı artışının 1.5 dereceyi geçmemesi hedefiyle uyumlu olup olmadığı değerlendirilecek. Ulusal ve küresel çapta öne çıkan şehirler, yarışmanın kazananları olarak ilan edilecek.

“GELECEĞİN ANAHTARI YEREL YÖNETİMLERİN ELİNDE”

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli dünyanın küresel iklim krizi açısından tarihi bir dönüm noktasında bulunduğunu belirterek “Bugün dünya nüfusunun yüzde 55’inin yaşadığı kentler küresel CO2 emisyonlarının da yüzde 70’inden fazlasından sorumlu. Bu açıdan baktığımızda açıkça görülüyor ki sürdürülebilir bir geleceğin anahtarları kentlerin ve yerel yönetimlerin elinde. Yerel yönetimlerin, kentlerin sahip olduğu dinamizmi harekete geçirerek, kent sakinleri için doğa dostu ve sürdürülebilir bir gelecek yarışının ön saflarında yer alması gerekiyor. Amacımız yerel yönetimlerin, kent sakinlerinin refahını yükseltirken tek ve biricik gezegenimizin ekolojik sınırlarını gözetecekleri Tek Dünya Kentlerinin kurulmasına katkı sağlamak” dedi.

KENTLER SIFIR EMİSYON İÇİN YARIŞIYOR

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekretaryası da Kasım 2021’de İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenecek 26. BM İklim Konferansı (COP26) çerçevesinde, kapsayıcı ve dirençli iklim eylemini uygulamaya koymaya kararlı bir şehirler koalisyonu oluşturmayı amaçlıyor. 2021 sonuna kadar 1000 şehrin sürece dahil edilmesi hedefleniyor. Tek Dünya Kentleri, BM'nin “Sıfıra Doğru Şehir Yarışı Girişimi”nin de ortağı.

TEK DÜNYA KENTLERİ YARIŞMASI HAKKINDA

WWF’in Tek Dünya Kentleri Yarışması, yerel yönetimlerin, dünyamızın ekolojik sınırlarına saygı gösterirken tüm insanların refahını sağlayacak küresel dönüşüme yönelik eylem ve desteği harekete geçirmek için tasarlanmış bir girişim. 2011'deki başlangıcından bu yana 53 ülkeden 600 kentin katıldığı TDKY iklim kriziyle mücadeleye yönelik iyi uygulamaların geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını teşvik ediyor. Katılımcı kentlerin hedeflerinin bilimsel temelli olup olmadığı değerlendiriliyor.

2019-2020 DÖNEMİNDE TÜRKİYE’DEN BEŞ ŞEHİR

Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın önceki dönem küresel ölçekte kazananları, Meksiko, Meksika (2020); Uppsala, İsveç (2018); Paris, Fransa (2016); Seul, Güney Kore (2015); Cape Town, Güney Afrika (2014) ve Vancouver, Kanada (2013) oldu. Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın 2019-2020 dönemine Türkiye’den 5 kentimiz dahil olurken, Denizli ve İzmir yarışmada finale kaldı. Teknik raporlamada Türkiye birincisi olan Denizli, aynı zamanda küresel ölçekteki “Kentimi Seviyorum” iletişim kampanyasında da dünyadaki 54 kent arasında sosyal medya üzerinden yapılan halk oylamasında en yüksek desteği elde eden ikinci kent oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler