1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Suriye'nin Rakka kenti enerji için kilit önemde

Suriye'nin Rakka kenti enerji için kilit önemde

Enerji Günlüğü - Türkiye'nin askeri operasyon niyetini açıkladığı Suriye'nin Rakka kentinin enerji için kilit öneme sahip olduğu ifade edildi.Enerji...

Suriye'nin Rakka kenti enerji için kilit önemde

Enerji Günlüğü - Türkiye'nin askeri operasyon niyetini açıkladığı Suriye'nin Rakka kentinin enerji için kilit öneme sahip olduğu ifade edildi.

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı 'ABD ile mutabık kalırsak sırada Rakka var' açıklamasını değerlendirdi. Kumbaroğlu,  Rakka'nın enerji hatları için de kritik öneme sahip olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Kumbaroğlu, Suriye’nin kanıtlanmış 2.5 milyar varil petrol ve 240 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunduğunu hatırlatarak, “Buna ülkenin karasuları ve kaya formasyonları içerisinde bulunan rezervler dahil değil. OPEC’in ikinci büyük ham petrol ülkesi olan Irak ise kanıtlanmış 143 milyar varil petrol ve 3.5 trilyon metreküp doğalgaz rezervi ile dikkat çekiyor. İnsanlık dramının yaşandığı yerler de petrol ve gaz rezervlerinin ve bunların batılı ülkelere ulaştırılacağı güzergahlar üzerinde bulunuyor. Bu dramın sona erdirilmesi Türkiye, ABD ve Rusya’nın anlaşarak işbirliğine gitmesine bağlı. Petrol ve gaz yataklarının ve güzergahları Türkiye, Rusya ve ABD koalisyonu kontrolü altında bulunması yaşanan insanlık dramının sonunu getirebilir. Bugün çatışmaların yoğun bir şekilde sürdüğü El Bab’dan 180 km sonraki Rakka ve oradan 140 km sonraki Deyr-i Zor da petrol ve gazda kritik noktalar. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın Rakka söylemini bu gözle de değerlendirmek durumundayız. Son dönemlerdeki yoğun diplomasi trafiği bölgede yeni gelişmelerin habercisi. Türkiye yeni denklemin dışında kalmamak için diplomatik, ekonomik ve askeri alanda adımlar atmak zorunda” dedi.

BATI PETROL VE GAZ REZERVLERİ İLE İLGİLENİYOR

Prof. Dr. Kumbaroğlu, 2003’ten bu yana bölgede yaşanan insanlık dramına sırt çeviren batının, söz konusu doğalgaz ve petrol olduğunda ilk sırada yer aldığını belirterek, şuan ki tartışmaların da yeni enerji denkleminde kimlerin olacağı konusu temelinde yaşandığı söyledi.

Prof. Dr. Kumbaroğlu, “Suriye ve Kuzey Irak’a batılı ülkelerin asıl ilgisi bu ülkelerde bulunan petrol ve gaz kaynaklarına erişim arayışından kaynaklanıyor. Suriye ve Irak’tan gelen mültecilere kapılarını, yaşanan insanlık dramına gözlerini kapayan AB ülkeleri, konulan ambargoya rağmen Suriye ve Irak’tan gelecek gaz ve petrole odaklanmış durumda” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler