1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Suriye`ye elektrik ihraç etmek için son iki hafta

Suriye`ye elektrik ihraç etmek için son iki hafta

Enerji Günlüğü - Aksa Elektrik, 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu çerçevesinde Birecik-Halep enerji iletim hattı üzerinden 500 MW güçte izole bölge...

Suriye`ye elektrik ihraç etmek için son iki hafta

Enerji Günlüğü - Aksa Elektrik, 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu çerçevesinde Birecik-Halep enerji iletim hattı üzerinden 500 MW güçte izole bölge besleme yöntemi ile Suriye’ye elektrik enerji ihraç etme talebiyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) başvurdu. Şirket bu çerçevede sahip olduğu toptan satış lisansının tadil edilmesini de istedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ihtiyaç halinde Suriye’ye verilen elektriğin kesilerek yurt içine yönlendirilebileceğini duyurmuştu. Bu gelişmeden sonra TEİAŞ Genel Müdürlüğü 400 kV seviyesindeki elektriğin iletimi için ENTSO-O izni gerekli açıklamasında bulunmuş ve Suriye’ye ihraç edilen elektriğe 18.06.2012-18.12.2012 tarihleri arasında 6 ay süre ile izin verildiğini açıklamıştı. EPDK’ nın yaptığı açıklamada Suriye’ye Birecik-Halep hattı kullanılmak üzere elektrik enerjisi ihracatı faaliyetinde bulunmak isteyen tüzel kişilerin, 19.09.2012 tarihi mesai bitimine kadar başvuruda bulunması istendi.

AKSA YILDA 2 MİLYAR KWh İHRAÇ EDECEK 
Bu arada Aksa Elektrik, Birecik-Halep hattı üzerinden Suriye'ye 500 MW ' ye kadar elektrik enerjisi ihracatına başlayan Aksa Elektrik , Suriye ' ye bir yılda yaklaşık 2 milyar KWh elektrik enerjisi ihraç etmeyi planlıyor. Aksa Elektrik Toptan Satış AŞ'nin Suriye'ye elektrik satışı için sözleşme görüşmeleri tamamlandı ve gerekli onaylar alındı.

Önceki ve Sonraki Haberler