1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Suudi Arabistan ilk elektrikli araç projesini başlattı

Suudi Arabistan ilk elektrikli araç projesini başlattı

Enerji Günlüğü - Petrol zengini Suudi Arabistan petrol bağımlılığını azaltmak için ilk kez elektrikli araç projesi başlattı. Proje kapsamında 3 japon...

Suudi Arabistan ilk elektrikli araç projesini başlattı

Enerji Günlüğü - Petrol zengini Suudi Arabistan petrol bağımlılığını azaltmak için ilk kez elektrikli araç projesi başlattı. Proje kapsamında 3 japon şirket ile anlaşma imzaladı.

Suudi Arabistan Krallığı, içten yanmalı motorların ortaya çıkardığı kirliliği en aza indirmek ve ülkenin petrole bağımlılığını azaltıp çevreyi korumak amacıyla pilot elektrikli araba projesi başlattı. Proje çerçevesinde Suudi Elektrik Şirketi (SEC) 3 farklı Japon şirketi Nissan Motor, Tokyo Elektrik Şirketi (Tepco) ve Takawaka Toko ile Krallık Elektrikli Araba Projesi için anlaşma imzaladı.

İmzalanan anlaşmalar kapsamında Nissan 3 farklı elektrikli otomobil üreterek bu araçların Suudi Arabistan’da kullanılabilirliğini test edecek. Tokyo Elektrik şirketi ise elektrik enerjisinin başta otomotiv endüstrisi olmak üzere modern teknolojilere transferini sağlayacak. Bir diğer Japon menşeli Takawaka şirketi de hızlı şarj konusunda yetki sahibi olarak araçların bu alandaki adaptasyonunu sağlayacak. Şirket Suudi Arabistan'da elektrikli araçları 30 dakikada şarj edebilen istasyonlar kurmak için çalışmalar yürütecek.

 
Önceki ve Sonraki Haberler