1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Suudi Arabistan petrol ve gaz rezervleri arttı

Suudi Arabistan petrol ve gaz rezervleri arttı

Enerji Günlüğü - Suudi Arabistan kamu petrol şirketi Aramco’nun petrol rezervi 260.9 milyar varilden 268.5 milyar varile, doğalgaz rezervi de 8.56 trilyon...

Suudi Arabistan petrol ve gaz rezervleri arttı

Enerji Günlüğü - Suudi Arabistan kamu petrol şirketi Aramco’nun petrol rezervi 260.9 milyar varilden 268.5 milyar varile, doğalgaz rezervi de 8.56 trilyon metreküpten 9.2 trilyon metreküpe yükseldi.

Suudi Arabistan, Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanlığı, Suudi Aramco imtiyaz bölgesinde DeGolyer ve MacNaughton (D&M) şirketi tarafından yürütülen petrol ve gaza yönelik bağımsız denetimin ardından petrol ve gaz sabit rezervlerinin arttığını açıkladı. 

Aramco'nun halka arz edilmesine yönelik hazırlıkların bir parçası olarak yapılan bağımsız denetimin başlamasından sonra Suudi Arabistan haber ajansı SPA’ya açıklama yapan Bakanlık yetkilisi, 31 Aralık 2017 tarihi itibariyle kanıtlanmış petrol ve gaz rezervlerinin, 268.5 milyar varil petrol ve 325.1 trilyon kübik feet gaz olduğunu açıkladı. Suudi Aramco’nun imtiyaz alanında, petrol rezervinin 260.9 milyar varil olduğu daha önce tespit edilmişti. 

Bakanlık, doğalgaz rezervlerindeki artışın ise 8.56 trilyon metreküpten 9.2 trilyon metreküpe çıktığı bilgisini verdi. 

REZERVLER TAHMİNİMİZDEN DAHA FAZLA

Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Halid el-Falih, "Son sonuçlar, Suudi Arabistan’ın petrol ve gaz rezervlerinin tahminimizden daha fazla olduğunu gösteriyor" diye konuştu. Bakan Falih, Suudi Arabistan'daki petrol ve gaz rezervlerinin büyüklüğü dışında, varil başına 4 dolar ile dünyanın en ucuza çıkarılan ham petrolü olduğuna dikkat çekti.

Önceki ve Sonraki Haberler