1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Suudi Arabistan: Petrolü siyasetten ayrı tutuyoruz

Suudi Arabistan: Petrolü siyasetten ayrı tutuyoruz

Enerji Günlüğü - Suudi Arabistan yıllardır petrolü siyasetten uzak tuttuklarını ve son dönemde gerilen siyasi ilişkiler nedeniyle Batı ülkelerine 1973'teki...

Suudi Arabistan: Petrolü siyasetten ayrı tutuyoruz

Enerji Günlüğü - Suudi Arabistan yıllardır petrolü siyasetten uzak tuttuklarını ve son dönemde gerilen siyasi ilişkiler nedeniyle Batı ülkelerine 1973'teki gibi bir petrol ambargosu niyetlerinin olmadığını açıkladı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el-Falih, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öndürülmesi krizinin kötüleşmesi nedeniyle Batılı tüketicilere 1973'tekine benzer bir petrol ambargosu uygulama niyetleri olmadığını, petrolü siyasetten izole ettiklerini söyledi. 

Falih yaptığı açıklamada, "Bu anlaşmazlık geride kalacak. Suudi Arabistan çok sorumlu hareket eden bir ülke. Yıllardır petrolü siyasetten uzak tuttuk ve petrol politikamısı sorumlu bir ekonomik araç olarak kullandık" diye konuştu. 

PETROL FİYATLARI YÜKSELEBİLİR

Petrol fiyatlarının yukarı gitmesi halinde global ekonominin yavaşlayacağı ve bir resesyonun tetikleneceği endişesini dile getiren Falih, "İran'ın petrol ihracatına yönelik yaptırımların gelecek ay tamamen yürürlüğe girmesi ile birlikte petrol fiyatlarının yukarı gitmeyeceğinin garantisi yok. Petrol fiyatının 100 dolar/varil seviyesine gitmeyeceğinin garantisini veremem, çünkü diğer üreticilerin ne yapacağını öngöremem" diye konuştu. 

Falih ayrıca, global petrol piyasasından 3 milyon varil/gün petrolün çekilmesi halinde, bu büyüklükteki bir kaybı telafi edemeyeceklerini ve rezervleri kullanmak zorunda kalacaklarını da vurguladı.

BİROL: KAŞIKÇI'NIN ÖLÜMÜ SUUDİ PETROL İHRACATINI ETKİLEMEZ

Önceki ve Sonraki Haberler