1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Taçoy: Doğu Akdeniz kaynayan bir kazan

Taçoy: Doğu Akdeniz kaynayan bir kazan

KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Hasan Taçoy, Doğu Akdeniz’in kaynayan bir kazan olduğunu belirterek, burada atılacak adımların Türkiyesiz bir başarı elde edemeyeceğini söyledi.

Taçoy: Doğu Akdeniz kaynayan bir kazan

Enerji Günlüğü - KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Hasan Taçoy, Doğu Akdeniz’in kaynayan bir kazan olduğunu belirterek, burada atılacak adımların Türkiyesiz bir başarı elde edemeyeceğini söyledi.

KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Hasan Taçoy, 3. Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi’nde yaptığı değerlendirmede, Doğu Akdeniz’in tam bir kaynayan kazan durumuna geldiğini belirterek “Uluslararası güçler Doğu Akdeniz’de Türkiyesiz bir süreç için her alanda çalışma yapıyor. Bunu fırsat bilen Avrupa’nın şımarık çocuğu Rumlar, hem Kıbrıs sorunu özelinde hem de Doğu Akdeniz’deki doğalgaz genelinde Türkiye’nin siyasi sorunlar yaşadığı, başta ABD olmak üzere Fransa, İsrail, Mısır ve Yunanistan ile tek taraflı adımlar atmaya çalışıyor. Bizler Kıbrıs Türkleri olarak Türkiyesiz bir Kıbrıs olamayacağını her fırsatta dile getiriyoruz. Bunu buradan bir kez daha vurguluyorum Doğu Akdeniz’de atılacak adımların Türkiyesiz bir başarı elde edemeyeceğini herkes bilmeli” dedi. 

ADA ETRAFINDA GAZ VARSA MUTLAKA BULUNACAK

Ada etrafında sondaj gemilerinin ve sismik araştırma gemilerinin çalışmalarını devam ettirdiğini söyleyen Taçoy, Ada etrafında doğalgaz varsa mutlaka bulunacağını dile getirdi. Taçoy, “Hakkımız olan bölgede aramalarımıza devam edeceğiz. Özel şirketlerin araması için de lisanslandırma da yapacağız. Doğu Akdeniz gazının Avrupa’ya satışının en akılcı yolu da Türkiye’dir. Atılacak adımlarda Türkiye’nin oluru alınmak zorundadır. Rum yönetiminin tek taraflı adımlarına karşı sağlam duruyoruz” ifadesini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler