1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. TANAP gıda yardımlarına devam ediyor

TANAP gıda yardımlarına devam ediyor

Enerji Günlüğü - Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) güzergahı üzerinde bulunan illerde hayata geçirilen gıda yardım projesinin ikinci...

TANAP gıda yardımlarına devam ediyor

Enerji Günlüğü - Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) güzergahı üzerinde bulunan illerde hayata geçirilen gıda yardım projesinin ikinci ayağında 1.000 ihtiyaç sahibine gıda yardımı ulaştırıldı. 


Azerbaycan ve Türkiye’nin bugüne kadar süregelen başarılı iş birliğinin en büyük ve önemli adımlarından olan TANAP, güzergâhı üzerinde bulunan köy ve mahallelerde ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olarak gerçekleştirdiği gıda yardımı programına devam ediyor.


İlk ayağı geçtiğimiz Kasım ayında Ardahan, Kars ve Erzurum illerinde hayata geçirilen gıda yardımı projesinin ikinci ayağı, hattın Lot 2 bölümündeki Erzurum, Erzincan, Sivas, Gümüşhane, Bayburt ve Giresun illerinde gerçekleştirildi. Çalışma kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nın belirlediği 1.000 ihtiyaç sahibine gıda yardımı ulaştırıldı. Proje kapsamında 4 bölüme ayrılan hat boyunca, 10 bin ihtiyaç sahibine 2 milyon lira değerinde gıda yardımı ulaştırılması hedefleniyor. 


Projenin ilk ayağı Kasım ayında gerçekleştirilmiş ve Ardahan, Kars, Erzurum illerinde 3 bin 522 kişiye gıda yardımı sağlanmıştı. Proje kapsamında; boru hattı üzerinde yer alan diğer illerde de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından belirlenen ihtiyaç sahibine gıda yardımı yapılmaya devam edilecek.


TANAP Projesi kapsamında ilk gaz akışı 2018’de gerçekleşecek olup, başlangıç için yıllık 16 milyar metre küp olacak taşıma kapasitesinin, kademeli olarak önce 24 milyar metre küpe ve ardından 31 milyar metre küpe çıkarılması hedeflenmektedir. TANAP, Türkiye sınırları içerisinde bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük çap ve uzunluğa sahip doğal gaz boru hattı projesi olacak.