1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. TANAP`ın gaz kompresörleri GE`den

TANAP`ın gaz kompresörleri GE`den

Enerji Günlüğü - Azerbaycan doğalgazını Türkiye ve Avrupa'ya taşıyacak TANAP'ın kompresör istasyonlarında GE turbo kompresörleri kullanılacak.General...

TANAP`ın gaz kompresörleri GE`den
Enerji Günlüğü - Azerbaycan doğalgazını Türkiye ve Avrupa'ya taşıyacak TANAP'ın kompresör istasyonlarında GE turbo kompresörleri kullanılacak.

General Electric'ten (GE) yapılan açıklamada, GE Petrol ve Gaz'ın Trans-Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Projesi’nin birinci aşaması için ileri teknolojili turbo kompresörler tedarik edeceği belirtildi. Varılan anlaşmaya göre TANAP projesinin 1’inci aşamasının 2018 yılında hayata geçirilmesi planlanıyor. GE petrol ve gaz iş kolunun son teknoloji ürünlerinin, operasyonel verimlilik, düşük emisyon ve daha az bakım gerektirmesi nedeniyle tercih edildiği belirtildi.

MULT-MİLYON DOLARLIK ANLAŞMA

GE'nin açıklamasında anlaşmanın parasal büyüklüğüyle ilgili bir rakam verilmezken, "multi-milyon dolarlık sözleşme" ifadesi kullanıldı. Anlaşmayla, boru hattının kalbi olarak bilinen ve aeroderivatif gaz türbiniyle çalışan kritik önemdeki turbo kompresör paketleri Floransa–İtalya’da üretildikten sonra, test edilmiş ve paketlenmiş olarak 2017 yılında Türkiye'ye sevk edilecek.

QASEM: TANAP'IN GÜVENİNİ KAZANMAKTAN MUTLUYUZ

TANAP projesinde GE Havacılık iş alanından türetilen aeroderivatif gaz türbini teknolojileri, petrol ve gaz sektörüne uygulandı. GE Petrol ve Gaz, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Başkanı Rami Qasem, "Prestijli TANAP projesini gerçekleştiren ortak girişimin -SOCAR, BOTAŞ ve BP’nin- güvenini kazanmaktan ve ileri teknolojiye sahip GE Petrol ve Gaz çözümlerini sağlamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. GE olarak Türkiye’nin hedeflerine destek olmak amacıyla 2012 yılında duyurduğumuz 900 milyon dolarlık yatırım taahhüdümüzün bir parçası olan yerelleştirme çalışmalarına da devam ediyoruz" dedi.

YEREL EKONOMİLERİ GELİŞTİRİYORUZ

GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy da "Anlaşma, GE Türkiye olarak taahhüdlerimizi yerine getirmedeki kararlılığımızı gösteriyor. Yeni iş alanları yaratarak yerel ekonomileri geliştiren ve Avrupa ülkelerinin enerji güvenliğini sağlayan kritik öneme sahip TANAP projesine, teknoloji ve tecrübemiz ile katkı sağlamaktan gurur duyuyoruz" dedi.

GAZDAN ELEKTRİĞİN YARISI GE TÜRBİNLERİYLE

GE, dört şehirde, 900’e yakın çalışana sahip tesisleriyle, bugün Türkiye’de doğal gazdan üretilen elektriğin yüzde 50’sinden fazlasını üretiyor. Ülkemizdeki uçakların yüzde 60’ı GE/CFM motorlarına sahip ve her gün çok sayıda hastanede 15,000 civarında GE Sağlık teknolojisi kullanılıyor. GE’nin devam eden yatırımları bu önemli büyüme alanlarındaki ortaklıklarını daha da güçlendirecek ve dolayısıyla Türkiye için yeni fırsatlar oluşturulmasına katkı sağlayacak.

TANAP HAKKINDA

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR, BOTAŞ (Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.) ve BP arasındaki iş ortaklığıyla hayata geçirilen TANAP Projesi, Azerbaycan gazını önce Türkiye’ye, Türkiye üzerinden de Avrupa enerji pazarlarına nakledecek. TANAP'la Türkiye-Yunanistan sınırına ulaştırılacak Azerbaycan doğalgazı, buradan Trans Adriatic Pipeline (TAP) ile Yunanistan, Arnavutluk ve İtalya'ya taşınacak.