1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. TANAP’tan beş yeni fauna türü ve 1 yeni fauna cinsi!

TANAP’tan beş yeni fauna türü ve 1 yeni fauna cinsi!

TANAP, araştırmaları sonucunda beş yeni fauna türünün ve 1 yeni fauna cinsinin bilim dünyasına resmi olarak kazandırıldığını duyurdu.

TANAP’tan beş yeni fauna türü ve 1 yeni fauna cinsi!

Enerji Günlüğü - TANAP, araştırmaları sonucunda beş yeni fauna türünün ve 1 yeni fauna cinsinin bilim dünyasına resmi olarak kazandırıldığını duyurdu.

Güzergahı üzerindeki doğal ve çevresel değerleri korumayı amaçlayan bilimsel çalışmaları destekleyen TANAP Doğalgaz İletim A.Ş. (TANAP), yeni flora ve fauna türlerinin keşfedilmesine olanak tanıyan araştırmaların sonucunda beş yeni fauna türünün ve 1 yeni fauna cinsinin bilim dünyasına resmi olarak kazandırıldığını duyurdu.

BİLİMSEL MAKALELER YAYINLANDI

Yeni fauna türlerinden Tanap cinar, Tipula tanap, Hilara ardahanensis, Hilara elifae ve Hilara hasbenlii hakkında hazırlanan bilimsel makaleler, Journal of the Entomological Research Society ve Zootaxa adlı uluslararası bilimsel dizin dergilerinde yayınlanarak dünya bilim camiasının bilgisine sunuldu.

Ardahan-Gümüşhane-Sivas illerinde keşfedilen ve endemik bir tür olarak belirlenen Tipulidae familyasına ait olan Tipula tanap’la ilgili makale, geçtiğimiz haftalarda yayınlanarak bilim dünyası literatürüne resmen kazandırıldı.

Projenin inşaat öncesi araştırmalarında keşfedilen başka bir tür üzerinde yapılan araştırmalar ise geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Eskişehir ve Yozgat’tan toplanan örnekler üzerinde yapılan ayrıntılı incelemelerde, örneklerin daha önce bilinmeyen yeni bir cinse ait olduğu tespit edildi ve “Tanap cinar” ismi ile yayınlanarak bilim dünyasındaki yerini aldı.

Tüm bu bilimsel çalışmalara ek olarak, Sivas ve Ardahan sınırları içerisinde keşfedilen 3 yeni fauna türü Hilara ardahanensis, Hilara elifae ve Hilara hasbenlii olarak isimlendirildi ve makaleleri bilim dünyasına sunuldu.

TANAP’IN DOĞAYA VE BİLİME KATKISI

Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi (ÇSED) süreçlerini titizlikle yürüten ve örnek faaliyetlere imza atan TANAP, boru hattı güzergâhında belirlenen 67 karasal ve 27 sucul kritik habitat için Biyoçeşitlilik Eylem Planı hazırladı. İlk defa bir boru hattında uygulamaya konulmak üzere Biyoçeşitlilik Dengeleme Stratejisi de oluşturan TANAP, böylelikle biyoçeşitliliğe katkı yapan yeni keşiflerin yolunu açtı. Çalışmalar esnasında, boru hattı güzergâhı üzerinde karasal ve sucul habitatlarda araştırmalar yapıldı ve ilk kez keşfedilen dokuz eklembacaklı ve bir tohumlu bitki türü olmak üzere toplamda 10 yeni canlı türü, bilim literatürüne kazandırıldı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler