1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. TAPI için 1 milyar dolar kredi

TAPI için 1 milyar dolar kredi

Enerji Günlüğü - İslam Kalkınma Bankası, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) Doğalgaz Boru Hattı boru hattı projesi için 1 milyar dolar...

TAPI için 1 milyar dolar kredi

Enerji Günlüğü - İslam Kalkınma Bankası, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) Doğalgaz Boru Hattı boru hattı projesi için 1 milyar dolar kredi verdi.

TAPI Boru Hattı Limited Şirketi (CEO) Muhammetmyrat Amanov, İslamabad'daki Stratejik Çalışmalar Enstitüsü (ISSI) Konferansı’nda yaptığı açıklamada, İslam Kalkınma Bankası (İKB) ile Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) Doğalgaz Boru Hattı projesini finanse etmek için 1 milyar dolarlık bir anlaşma sağlandığını kaydetti.

Amanov, “Türkmenistan’da TAPI boru hattı için 700 milyon dolar sağlamak üzere İKB ile bir anlaşma sağlandı. Boru hattının kalan kısmı için 300 milyon dolar daha ek bir fiyat sağlamak üzere görüşmeler devam ediyor” dedi. 

ADB ve ICIEC'in projeyi finanse etmek için sırasıyla 500 milyon dolar ve 300 milyon dolar sağlama konusunda ilgi gösterdiğini de sözlerine ekleyen Amanov, hattın ilk aşamasında kalkınma ajansları, ihracat kredi kuruluşları ve ticari bankaların bir karışımından kaynaklı uzun vadeli borç kullanacağını söyledi. İlk aşamanın mali kapanışının önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirileceğini de sözlerine ekledi. 

Halen çalışmaları devam eden 1814 kilometre uzunluğundaki TAPI'nın 214 kilometrelik kısmı Türkmenistan’dan, 214 kilometrelik kısmı Türkmenistan’dan, 774 kilometrelik kısmı Afganistan’dan ve 826 kilometrelik kısmı ise Pakistan’dan geçecek. Türkmenistan’ın Galkınış şehrinden başlayacak olan hat, Afganistan’ın Herat ve Kandahar şehirlerinden devam ederek Hindistan-Pakistan sınırındaki Fazilka bölgesine ulaşacak. 

Günde 90 milyon metreküp doğalgaz kapasitesi olan hattın 30 yıl boyunca işletmede olması ve bu yıl açılması planlanıyor. Hat, gaz talebi yüksek olan Güney ve Güneydoğu Asya ülkelerinin gaz güvenliği için oldukça önemli. Ayrıca hat İran-Pakistan-Hindistan (IPI) boru hattı projesine rakip olması nedeniyle de önemli.

Projeyi yürüten Konsorsiyumda TurkmenGaz yüzde 85 payla işletmeci konumda. Hintli GAIL, Pakistanlı ISGS ve Afgan AGE yüzde beşer hisseye sahip.

 
Önceki ve Sonraki Haberler