1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. TAPI’ya Suudi kredi desteği

TAPI’ya Suudi kredi desteği

Enerji Günlüğü - Suudi Arabistan, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) Gaz Boru Hattı Projesi'ne 500 milyon dolar kredi sağlayacak.Suudi Arabistan,...

TAPI’ya Suudi kredi desteği

Enerji Günlüğü - Suudi Arabistan, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) Gaz Boru Hattı Projesi'ne 500 milyon dolar kredi sağlayacak.

Suudi Arabistan, İran doğal gaz projesi IPI'ye rakip olan Türkmenistan önderliğindeki doğal gaz boru hattı projesine kredi desteği vereceğini açıkladı. Suudi Kalkınma Fonu tarafından toplam maliyeti 10 milyar dolar olması beklenen Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) Gaz Boru Hattı Projesi'ne 500 milyon dolar kredi verilecek.

Günde 90 milyon metreküp doğalgaz kapasitesi olan hattın 30 yıl boyunca işletmede olması ve bu yıl açılması planlanıyor. Hat, gaz talebi yüksek olan Güney ve Güneydoğu Asya ülkelerinin gaz güvenliği için oldukça önemli. Ayrıca hat İran-Pakistan-Hindistan (IPI) boru hattı projesine rakip olması nedeniyle de önemli.

Projeyi yürüten Konsorsiyumda TurkmenGaz yüzde 85 payla işletmeci konumda. Hintli GAIL, Pakistanlı ISGS ve Afgan AGE yüzde beşer hisseye sahip.

Halen çalışmaları devam eden 1814 kilometre uzunluğundaki TAPI'nın 214 kilometrelik Türkmenistan ayağının bu yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. TAPI’nın 214 kilometrelik kısmı Türkmenistan’dan, 774 kilometrelik kısmı Afganistan’dan ve 826 kilometrelik kısmı ise Pakistan’dan geçecek. Türkmenistan’ın Galkınış şehrinden başlayacak olan hat, Afganistan’ın Herat ve Kandahar şehirlerinden devam ederek Hindistan-Pakistan sınırındaki Fazilka bölgesine ulaşacak.

TÜRKMENİSTAN TAPI'YE FİNANSMAN BULMA PEŞİNDE

Önceki ve Sonraki Haberler