1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Tarımda yenilenebilir yatırımları için muafiyet başvuruları başladı

Tarımda yenilenebilir yatırımları için muafiyet başvuruları başladı

Enerji Günlüğü - Tarım ve kırsal kalkınma amaçlı, kurulu gücü azami 300 kW olan üretim tesisi ile tüketim tesisinin aynı bağlantı noktasında olduğu...

Tarımda yenilenebilir yatırımları için muafiyet başvuruları başladı

Enerji Günlüğü - Tarım ve kırsal kalkınma amaçlı, kurulu gücü azami 300 kW olan üretim tesisi ile tüketim tesisinin aynı bağlantı noktasında olduğu yenilenebilir enerji yatırımlarında kapasite muafiyet belgesi başvuruları başladı. Başvurular 15 Mart 2019’a kadar yapılabilecek.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), tarım ve kırsal kalkınma amaçlı, kurulu gücü azami 300 kW olan üretim tesisi ile tüketim tesisinin aynı bağlantı noktasında olduğu yenilenebilir enerji yatırımlarında kapasite muafiyet belgesi başvurularının 18.02.2019-15.03.2019 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini duyurdu.

Düzenlenecek kapasite muafiyet belgelerinin sadece 5. Başvuru çağrı projeleri için geçerli olduğuna dikkat çekilen duyuruda, “Bilindiği üzere, Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmeliğin 7. Maddesi kapsamında, yenilenebilir enerji kaynağına dayalı ve kendi elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak üzere bağlantı anlaşmasındaki sözleşme gücünü geçmeyecek şekilde, tarım ve kırsal kalkınma amaçlı, kurulu gücü azami 300 kW olan üretim tesisi ile tüketim tesisinin aynı bağlantı noktasında olduğu projeler için Kurumumuzca kapasite muafiyet belgesi düzenlenmektedir. 5. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında, yatırımlarında kendi elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak amacıyla şebekeye bağlı (on-grid) yenilenebilir enerji sistemlerine yer verecek olan başvuru sahiplerinin kapasite muafiyet belgesi başvuruları 18/02/2019 – 15/03/2019 tarihleri arasında kabul edilecektir. Kapasite muafiyet belgesi için başvurular, yatırım yapılacak ildeki TKDK İl Koordinatörlüğüne belirtilen tarihler arasında yapılacaktır.

Yukarıda belirtilen tarihler arasında başvurusunu yapmayan başvuru sahipleri adına, bu çağrı dönemi kapsamında kapasite muafiyet belgesi düzenlenmeyecektir.

Önemle duyurulur” denildi.

UYUMLULUK KONTROLÜ YAPILACAK

TKDK, ayrıca başvurulan sektörde, işletme kapasitesine göre ihtiyacın üzerinde büyüklükte yenilenebilir enerji sistemleri talepleri olması durumunda sözleşme öncesi kontrollerde kesinti veya tamamen projeden yenilenebilir enerji kalemlerinin çıkarılması, kapasite muafiyet belgesinin iptali veya projenin reddi vb. İşlemlerin duruma göre uygulanacağını kaydetti. Başvuru sahiplerinin projelerinde yer alacak yenilenebilir enerji sistemlerinin kapasitesinin uygun olup olmadığının belirlenmesi amacıyla elektrik öz tüketime esas makine-ekipmanların başvurulan sektörle ilgisi, proje ölçeğine uyumlu olup olmadığı kontrol edeceklerini hatırlatarak, olası uyumsuzlukların sözleşme öncesi dönemde kesinti yapılması sebep olacağı uyarısında bulundu.

 
Önceki ve Sonraki Haberler