1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. TBMM, Türk Akımı'nı onayladı

TBMM, Türk Akımı'nı onayladı

Enerji Günlüğü - TBMM Genel Kurulu, doğal gazı Rusya'dan Türkiye'ye Karadeniz üzerinden aktaracak Türk Akımı projesini onayladı.TBMM Genel Kurulu, dün...

TBMM, Türk Akımı'nı onayladı

Enerji Günlüğü - TBMM Genel Kurulu, doğal gazı Rusya'dan Türkiye'ye Karadeniz üzerinden aktaracak Türk Akımı projesini onayladı.

TBMM Genel Kurulu, dün akşam TBMM'de yapılan oylamada, doğal gazı Rusya'dan Türkiye'ye Karadeniz üzerinden aktaracak Türk Akımı projesini 7 ret oyuna karşı 210 kabul oyu ile onayladı.

TBMM'de yapılan oylamada 223 oy kullanılırken, 6 çekimser oy kullanıldı.

Türk Akımı doğalgaz boru hattının inşasına ilişkin Mutabakat Zaptı, 1 Aralık 2014 tarihinde Gazprom ile BOTAŞ arasında imzalandı. Boru hattı, 660 kilometre boyunca Güney Akım'ın eski güzergahını takip ederek devamında 250 kilometre boyunca Türkiye'nin Avrupa kıtasındaki topraklarında yeni bir güzergahtan geçecek. Yapılacak ilk boru hattından gelecek doğalgazın tamamının (15,75 milyar metreküp) tamamının Türkiye piyasasında kullanılması öngörülüyor. 

Türkiye Eylül 2016'da boru hattının denizden geçecek kısmının inşası ile boru hattının Türkiye'nin Münhasır Ekonomik Bölgesi'nden ve karasularından geçecek iki hattında yapılacak araştırmalar için gerekli izinleri verdi. 

TBMM Dışişleri Komisyonu da geçtiğimiz hafta, içinde Türk Akımı Projesi'nin de yer aldığı Türkiye ve Rusya arasında ikili anlaşmaların uygun bulunduğuna dair üç kanun tasarısını kabul etmişti.

TÜRK AKIMI'NA MECLİS DIŞİŞLERİ KOMİSYONU ONAYI

Önceki ve Sonraki Haberler