1. HABERLER

  2. PETROL

  3. TCMB Temmuz'da Botaş’a döviz satmadı

TCMB Temmuz'da Botaş’a döviz satmadı

Doğalgaz ve petrol alımı için dövize ihtiyaç duyan BOTAŞ, Temmuz ayında TCMB’den döviz satın almadı. 

TCMB Temmuz'da Botaş’a döviz satmadı

Enerji Günlüğü - TCMB, Temmuz ayında KİT'lere döviz satışı yapmadı. Satışların tamamına yakını enerji alımı nedeniyle BOTAŞ’a yapılıyordu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, büyük bölümünün BOTAŞ olduğu tahmin edilen KİT'lere Temmuz ayında döviz satışı yapılmadı. Böylece 10 ay sonra ilk kez KİT'lere satış yapılmadı. 

MB, 2022 Ocak ayında 4 milyar 146 milyon dolar, Şubat ayında 5 milyar 368 milyon dolar, Mart ayında 3 milyar 240 milyon dolar,  Nisan ayında da 3 milyar 296 milyon dolar, Mayıs ayında 1 milyar 816 milyon dolar ve Haziran ayında da 105 milyon dolar döviz almıştı. Böylece 2022 yılının ilk 7 aylık döneminde KİT'lere döviz satışı 17 milyar 971 milyon dolar oldu. 

DÖVİZ FİYATLARI KONTROL EDİLİYOR

BOTAŞ doğalgaz alımı için dövize ihtiyaç duyuyor ve piyasadan yüklü bir alım gerçekleştirdiğinde dolar fiyatı artıyor. Bunu kontrol etmek için Merkez Bankası BOTAŞ'a 2014 sonu itibariyle doğrudan döviz satıyor.TCMB 2022 itibarıyla kamu iktisadi teşebbüslerinin döviz ihtiyacının gerekli görülen kısmı Hazine ve Maliye Bakanlığı ile TCMB tarafından piyasa koşullarına göre doğrudan karşılayabileceğini açıklamıştı. Daha önce TCMB rezervlerinden, neredeyse tamamı BOTAŞ'a ait olan enerji ithalatçısı KİT'lerin döviz ihtiyaçları karşılanıyordu.

Önceki ve Sonraki Haberler