1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Tedarikçisinden ayrılan serbest tüketiciye "tavan" fiyat

Tedarikçisinden ayrılan serbest tüketiciye "tavan" fiyat

Enerji Günlüğü - İkili anlaşmayla elektrik aldığı tedarikçisinden ayrılıp, bölgesindeki dağıtıcıdan elektrik alan serbest tüketicilere brüt kâr...

Tedarikçisinden ayrılan serbest tüketiciye "tavan" fiyat

Enerji Günlüğü - İkili anlaşmayla elektrik aldığı tedarikçisinden ayrılıp, bölgesindeki dağıtıcıdan elektrik alan serbest tüketicilere brüt kâr marjı tavanı (BKMT) eklenmiş gün öncesi fiyat uygulanacak. Bu tüketicilerin faturasına ayrıca iletim ve dağıtımla ilgili payına düşen diğer tutarlar da eklenecek.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), serbest tüketicilerin tedarikçisinden ayrılıp dağıtım bölgesindeki yetkili şirketten elektrik alımına dönmesi halinde nasıl bir fiyat uygulanacağını belirledi. EPDK'nın konuya ilişkin duyurusuna göre söz konusu karar, Kurul'un 20 Eylül 2012 tarihli toplantısında alındı. Duyuruya göre Kurul, diğer tedarikçilerden enerji satın alan serbest tüketicilerin perakende satış lisansı sahibi dağıtım şirketlerine (veya dağıtım şirketlerinden ayrılan perakende satış lisansı sahibi şirketlere) dönmesi halinde uygulanacak perakende satış fiyatlarının belirlenmesinde Gün Öncesi Fiyat ve Brüt Kar Marjı Tavanı'nın esas alınmasını kararlaştırdı.
Buna göre diğer tedarikçilerden ikili anlaşmalarla elektrik enerjisi tedarik etmekte olan tüketiciler ile tedarikçileri arasındaki enerji satış sözleşmesinin sonlandırılıp bu tüketicilerin perakende satış lisansı sahibi dağıtım şirketlerinden (veya perakende satış şirketlerinden) perakende satış sözleşmesi ile elektrik enerjisi satın alması halinde; bu tüketicilere uygulanacak perakende satış fiyatı, "faturaya esas aydaki her bir uzlaştırma dönemi için ilgili uzlaştırma dönemindeki Gün Öncesi Fiyatına BKMT eklenerek hesaplanan fiyat" olarak belirlendi.
Bu tüketicilerin faturalarına yansıtılacak başka kalemler de var. Buna göre perakende satış lisansı sahibi dağıtım şirketine (veya perakende satış şirketine) fatura edilen Sıfır Bakiye Düzeltme Tutarı, geçmişe dönük düzeltme kalemi, piyasa işletim ücreti, iletim ek ücreti, süresinde ödenmeyen alacaklar payı ve YEKDEM kapsamında yansıtılan net bedel tutarlarından tüketimleri oranında ilgili tüketicilere düşen pay da bu tüketicilerin faturalarına yansıtılacak.
Bu tüketicilere ait sayaçlardan, uzlaştırma dönemi bazında ölçüm yapılamaması durumunda, Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği Uyarınca Uzlaştırma Hesaplamalarında Kullanılacak Profil Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar'da yer alan ilgili hükümler uygulanacak.
Kurul'un, tedarikçisinden ayrılarak bölgesindeki dağıtıcı-satıcı şirkete dönmesi halinde karşılaşacağı tarifeyle ilgili 1 Ocak'ta devreye girecek.

Önceki ve Sonraki Haberler