1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. TEİAŞ yenilenebilir santraller için kalan kapasiteyi açıkladı   

TEİAŞ yenilenebilir santraller için kalan kapasiteyi açıkladı   

Temmuz ayında rüzgar, güneş, lisanssız ve hibrit santraller için yapılan kapasite tahsisi ardından 310 MW’lık ek kapasite kaldı.

TEİAŞ yenilenebilir santraller için kalan kapasiteyi açıkladı   

Enerji Günlüğü - TEİAŞ, Temmuz ayında yapılan kapasite tahsisleri ardından rüzgar, güneş, lisanssız ve hibrit santraller için toplamda 310,3 MW’lık ek kapasite kaldığını açıkladı.  

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ), T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun 16.03.2023 tarihli ve 111731 sayılı Kararı doğrultusunda, kapasite tahsisleri ile ilgili bir duyuru yayınladı. Duyuruda, EPDK tarafından 2023 yılı Temmuz ayında TEİAŞ’a iletilen projeler kapsamında 12 bölgede üç ayrı grup halinde yapılan kapasite tahsisleri sonucunda kalan bölgesel kapasiteler açıklandı. 

Duyuruya göre, Temmuz ayında EPDK'dan TEİAŞ'a iletilen projeler kapsamında yapılan kapasite tahsisleri sonrasında hibrit tesis projeleri ve 5.1.h kapsamındaki lisanssız projeler için 310,3 MW’lık ek kapasite kaldı. 

Ana kaynağı rüzgar ve güneş olan santraller için hiç kapasite kalmazken; ana kaynağın rüzgar veya güneş olduğu, yardımcı kaynağın ise rüzgar ve güneş enerjisinin olmadığı hibrit yatırımlar dışındaki birden çok kaynaklı elektrik üretim tesisleri için 169,8 MW kapasite kaldığı açıklandı. 

140,5 MW’lık bölümü de Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği 5.1.h kapsamında kurulacak ve iletim seviyesinden sisteme bağlanacak üretim tesislerinden oluşuyor.

Enerji Günlüğü   

Önceki ve Sonraki Haberler