1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. TEİAŞ yenilenebilir ve hibrit santraller için kalan kapasiteyi açıkladı

TEİAŞ yenilenebilir ve hibrit santraller için kalan kapasiteyi açıkladı

TEİAŞ, Mayıs ayında yapılan kapasite tahsisleri ardından rüzgar, güneş, lisanssız ve hibrit santraller için toplamda 1.540,77 MW’lık ek kapasite kaldığını açıkladı.

TEİAŞ yenilenebilir ve hibrit santraller için kalan kapasiteyi açıkladı

Enerji Günlüğü - Mayıs ayında yapılan kapasite tahsisleri ardından rüzgar, güneş, lisanssız ve hibrit santraller için toplamda 1.540,77 MW’lık ek kapasite kaldı.

TEİAŞ, T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 03.03.2022 tarihli ve 10822 sayılı Kararı doğrultusunda, kapasite tahsisleri ile ilgili bir duyuru yayınladı. Duyuruda, EPDK tarafından 2022 yılı Mayıs ayında TEİAŞ’a iletilen projeler kapsamında yapılan kapasite tahsisleri sonucunda kalan bölgesel kapasiteler açıklandı. 

Duyuruya göre, 2022 yılı Mayıs ayında EPDK'dan TEİAŞ'a iletilen projeler kapsamında yapılan kapasite tahsisleri sonrasında hibrit tesis projeleri ve 5.1.h kapsamındaki lisanssız projeler için 1.540,77 MW’lık ek kapasite kaldı.

Kalan kapasitenin 46,09 MW’lık bölümü ana kaynağı rüzgar ve güneş olan santraller içinken; 893,88 MW’lık bölümü ana kaynağın rüzgar veya güneş olmadığı, yardımcı kaynağın ise rüzgar ve güneş enerjisinin olmadığı hibrit yatırımlar için olacak. 600,8 MW’lık bölümü de Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği 5.1.h kapsamında kurulacak ve iletim seviyesinden sisteme bağlanacak üretim tesislerinden oluşuyor.

Enerji Günlüğü

 

Önceki ve Sonraki Haberler