1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. TEİAŞ yenilenebilir ve hibrit santraller için kalan kapasiteyi açıkladı

TEİAŞ yenilenebilir ve hibrit santraller için kalan kapasiteyi açıkladı

TEİAŞ, Aralık ayında yapılan kapasite tahsisleri ardından rüzgar, güneş, lisanssız ve hibrit santraller için toplamda 284,45 MW’lık ek kapasite kaldığını açıkladı.

TEİAŞ yenilenebilir ve hibrit santraller için kalan kapasiteyi açıkladı

Enerji Günlüğü - Aralık ayında rüzgar, güneş, lisanssız ve hibrit santraller için 26,01 MW kapasite tahsisi yapıldı. Toplamda 284,45 MW’lık ek kapasite kaldı.

TEİAŞ, T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun 03.03.2022 tarihli ve 10822 sayılı Kararı doğrultusunda, kapasite tahsisleri ile ilgili bir duyuru yayınladı. Duyuruda, EPDK tarafından 2022 yılı Aralık ayında TEİAŞ’a iletilen projeler kapsamında 12 bölgede üç ayrı grup halinde yapılan kapasite tahsisleri sonucunda kalan bölgesel kapasiteler açıklandı. Duyuruya göre, 2022 yılı Aralık ayında EPDK'dan TEİAŞ'a iletilen projeler kapsamında yapılan kapasite tahsisleri sonrasında hibrit tesis projeleri ve 5.1.h kapsamındaki lisanssız projeler için 284,45 MW’lık ek kapasite kaldı. Kasım ayında yapılan kapasite tahsisleri ardından rüzgar, güneş, lisanssız ve hibrit santraller için toplamda 310,46 MW’lık ek kapasite kalmıştı.

Kalan kapasitenin 46,09 MW’lık bölümü ana kaynağı rüzgar ve güneş olan santraller içinken; 161,25 MW’lık bölümü ana kaynağın rüzgar veya güneş olduğu, yardımcı kaynağın ise rüzgar ve güneş enerjisinin olmadığı hibrit yatırımlar için olacak. 77,11 MW’lık bölümü de Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği 5.1.h kapsamında kurulacak ve iletim seviyesinden sisteme bağlanacak üretim tesislerinden oluşuyor.

Enerji Günlüğü

Önceki ve Sonraki Haberler