1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. TEİAŞ'tan kazı ve inşaat çalışmalarında koordinasyon uyarısı

TEİAŞ'tan kazı ve inşaat çalışmalarında koordinasyon uyarısı

Enerji Günlüğü - TEİAŞ, izin alınmadan yapılan inşaat ve kazı çalışmalarının iletim hatları ve yer altı kablolarında ciddi hasarlara yol açtığını...

TEİAŞ'tan kazı ve inşaat çalışmalarında koordinasyon uyarısı

Enerji Günlüğü - TEİAŞ, izin alınmadan yapılan inşaat ve kazı çalışmalarının iletim hatları ve yer altı kablolarında ciddi hasarlara yol açtığını belirterek çalışmalar öncesinde kendilerine bilgi verilmesini istedi. 

Türkiye Elektrik İletim AŞ’den (TEİAŞ) yazılı bir açıklama yaparak, büyükşehirlerde belediyeler ve üçüncü şahıslar, kırsal bölgelerde ise Karayolları Genel Müdürlüğünce kurumdan izin alınmadan yapılan inşaat ve kazı çalışmaları sebebiyle iletim hatları ve yer altı kablolarında ciddi hasarlar oluştuğunu belirtti ve özellikle büyükşehirlerde, kazı ve inşaat çalışmalarının başlamasından önce, koordinatları ile birlikte ilgili belediyeler veya kurumlarca kendilerine bilgi verilmesi ile koordinasyonun sağlanmasının şart olduğu uyarısında bulundu.

Açıklamada, “Adı geçen kurumların ve üçüncü şahısların, bu tür çalışmalarda teşekkülümüzden gerekli izinleri almamaları ve koordinasyonu sağlamamaları nedeni ile yaşanan bu hasarlar, iletim sisteminde önemli kısıtlar doğurmakta, TEİAŞ iletim sistemi arz güvenliği büyük risklerle karşılaşmakta ve zaman zaman da büyük ölçekli bölgesel elektrik kesintilerinin yaşanması ve vatandaş mağduriyeti ile sonuçlanabilmektedir. Bu hasarların oluşmaması için, hem yer altı kablolarımızda hem de havai hatlarımızda gerekli uyarı işaretleri bulunmaktadır. Buna rağmen yeterli hassasiyetin gösterilmemesi, konunun yeterince önemsenmemesi gibi nedenlerle benzer olaylar sıkça yaşanmaktadır. Özellikle büyükşehirlerde, kazı ve inşaat çalışmalarının başlamasından önce, koordinatları ile birlikte ilgili belediyeler veya kurumlarca teşekkülümüze bilgi verilmesi ile koordinasyonun sağlanması zaruridir.” denildi. 

Önceki ve Sonraki Haberler