1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Tek düğme ile kaçak elektrikler kapatıldı

Tek düğme ile kaçak elektrikler kapatıldı

VEDAŞ bölgesindeki kaçak elektrik kullanımıyla mücadele kapsamında gerçekleştirilen projeyle kaçak elektrik kullanımları tek tuşla kapatıldı.

Tek düğme ile kaçak elektrikler kapatıldı

Enerji Günlüğü – VEDAŞ bölgesindeki kaçak elektrik kullanımıyla mücadele kapsamında gerçekleştirilen proje çerçevesinde canlı bağlantı ile tek bir düğme ile kaçak elektrik kullanan bir müşterinin elektrikleri kesildi.

ICSG 4.Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı’nın ilk günü oldukça ilginç bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Vangölü EDAŞ Genel Koordinatörü Osman Akyol'un sunumunun ardından saat 17.00’da VAN ile canlı bağlantı kurularak uzaktan sistem ile bölgedeki kaçak elektrikler tek düğme ile kapatıldı. 

VEDAŞ Genel Koordinatörü Osman Akyol, projeyi dağıtım bölgeleri ile kayıp kaçak oranı açısından benzerlik gösteren Gevaş ilçesinde gerçekleştirdiklerini belirterek, proje sırasında bazı engellerle karşılaştıklarını ancak yerel yönetimin desteğiyle projeyi gerçekleştirebildiklerini ifade ettti. Akyol, projeyle ilçedeki kayıp-kaçak oranını yüzde 65’ten yüzde 15’e indirdiklerini de sözlerine ekledi.

Kaçak elektrik kullanımının yüksek olduğu VEDAŞ dağıtım bölgesinde elektrik hatları üzerinden haberleşmek suretiyle elektrik şebekesini kontrol eden ileri PLC teknolojisi kullanılmaya başlanıyor. 

Proje öncesi %65’ler olan Kayıp Kaçak oranı %15’lere düşürüldü, arıza sayıları ciddi oranda azaltıldı ve enerji kalitesi daha üst seviyelere taşınıyor. Uzaktan açma kesme özelliği olan sayaçlar, elektrik direklerine takılarak tüm tüketiciler anlık olarak uzaktan takip ediliyor. Bu proje ile orta ve uzun vadede son tüketici tarifelerine düşüş yönünde olumlu etki yaratarak ve elektrik enerjisinin daha verimli dağıtımının yapılmasını sağlayarak ülke ekonomisine ciddi katma değer sağlayacak.

Sabiha KÖTEK

Önceki ve Sonraki Haberler