1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Tekfen, TANAP gaz boru hattını yapmaya talip

Tekfen, TANAP gaz boru hattını yapmaya talip

Enerji Günlüğü - Tekfen İnşaat Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Osman Birgili, Trans Anadolu Gaz Boru Hattı Projesi'nin inşasına talip olduklarını...

Tekfen, TANAP gaz boru hattını yapmaya talip

Enerji Günlüğü - Tekfen İnşaat Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Osman Birgili, Trans Anadolu Gaz Boru Hattı Projesi'nin inşasına talip olduklarını açıkladı.
Aynı zamanda Uluslararası Boru Hatları ve Deniz İşleri Müteahhitleri Birliği (IPLOCA) Başkanlığını da yürüten Osman Birgili, ilerleyen süreçte Irak, Azerbaycan ve Türkiye'nin boru hattı inşaatı pazarı açısından ön planda olacağını ifade etti. "Özellikle Irak'ta günlük 7 milyon varil/gün petrol üretimine çıkıldığında Irak'ın 3-4 milyar dolarlık boru hattı kurması gerekiyor" diyen Bilgili, Tekfen İnşaat'ın cirosunun yaklaşık yüzde 20'sini boru hattı inşaatlarından elde ettiğini dile getirdi. Birgili sözlerini şöyle sürdürdü: "Şu anda elimizde üç önemli boru hattı projesi bulunuyor. Bunlardan biri Türkmenistan'da Karakum Çölü'nde 56 inçlik 120 km uzunluğunda bir doğalgaz boru hattı; bir diğeri Abu Dabi'de 34 inçlik 100 km uzunluğunda bir petrol boru hattı ve Fas'ta 36 inçlik 187 km (yan hatlarla 220 km) fosfat çamuru boru hattı.”
Kuzey Irak ile Türkiye arasında doğalgaz boru hattı kurulması sürecini de yakından takip ettiklerini söyleyen Birgili, "Biz bu süreci 1994 yılından bu yana takip ediyoruz. Genel Energy'nin harekete geçirdiği projeyi de çok yakından takip ettik. Teklifler verdik. Ama sonradan ihale iptal edildi" diye konuştu. Boru hatları ve deniz işleri ile ilgili müteahhitlik işlerinin özellikle petrol fiyatlarının arttığı dönemlerde arttığını ifade eden Birgili, "Dünyada şu anda 600 milyon saat/adam çalışma yapılıyor. Bu rakam petrol fiyatlarının 147 dolara çıktığı yıl 1 milyar adam/saate kadar çıktı. Petrol fiyatları yükseldikçe yeni kuyular açılıyor ve yeni boru hatları yapılıyor. Bu yıl da bu rakamların yüksek olmasını bekliyoruz. Petrol fiyatları yüksek seyrediyor" diye konuştu.
Tekfen İnşaat'ın bu yıl 1.2 milyar dolar ciro elde etmeyi hedeflediğini de ifade eden Birgili, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesi ile ilgilendiklerini belirterek, "Tekfen İnşaat olarak TANAP boru hattı ile seve seve ilgileneceğiz" diye konuştu. Birgili ayrıca, Libya'da yönetim değişikliği öncesinde yaptıkları 4.5 metre çaplı 400 km uzunluğundaki su boru hattı inşaatına tekrar başlamak üzere görüşmeler yürütüldüğünü de sözlerine ekledi. Birgili bu boru hattının yüzde 70 oranında tamamlanmış durumda olduğunu da söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler