1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. TEMA Vakfı Alpu Termikle ilgili resmi açıklama bekliyor

TEMA Vakfı Alpu Termikle ilgili resmi açıklama bekliyor

Enerji Günlüğü - TEMA Vakfı, Alpu Kömürlü Termik Santral Projesi’nin iptaline ilişkin kamuoyunu rahatlatacak şekilde ilgili kurumlardan resmi açıklama...

TEMA Vakfı Alpu Termikle ilgili resmi açıklama bekliyor

Enerji Günlüğü - TEMA Vakfı, Alpu Kömürlü Termik Santral Projesi’nin iptaline ilişkin kamuoyunu rahatlatacak şekilde ilgili kurumlardan resmi açıklama beklediğini duyurdu.

TEMA Vakfı, Alpu Kömürlü Termik Santral Projesi ile ilgili yaptığı açıklamada, Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı'nın Alpu Kömürlü Termik Santral Projesi'nin iptal olduğuna dair yaptığı sevindirici açıklamanın ardından proje sahibi Elektrik Üretim AŞ ve yatırımcı bakanlık Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'ndan projenin iptaline ilişkin resmi açıklamanın da yapılmasını beklediklerini bildirdi. 

Açıklamada ayrıca, Milletvekili Avcı'nın ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları ile proje sahasının tarımsal sit olduğunun tekrar vurgulandığı belirtilerek, “Buna istinaden, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın da saha için verdiği tarım dışı kullanım kararlarının iptali için gerekli işlemleri de en kısa sürede gerçekleştirmesini talep ediyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Proje için Eskişehir Çevre Düzeni Planı'nda yapılan revizyonun iptal edilmesi gerekiyor. Ayrıca ÇED olumlu kararının iptali için açılan davalar sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın proje ile ilgili tüm davalardan çekilmesini ve verilen izinlerin iptalini talep ediyoruz.

Eskişehir kamuoyunu rahatlatacak şekilde ilgili kurumlardan resmi açıklamanın en kısa sürede yapılmasını bekliyoruz” denildi. 

 
Önceki ve Sonraki Haberler