1. HABERLER

  2. PETROL

  3. TESK: Petrol fiyatlarındaki düşüş acilen pompaya yansıtılmalı

TESK: Petrol fiyatlarındaki düşüş acilen pompaya yansıtılmalı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, petrol fiyatlarındaki düşüş acilen pompaya yansıtılması gerektiğini söyledi.

TESK: Petrol fiyatlarındaki düşüş acilen pompaya yansıtılmalı

Enerji Günlüğü - TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, petrol fiyatlarındaki düşüş acilen pompaya yansıtılması gerektiğini söyledi.

OPEC kriziyle beraber petrol fiyatlarında tarihi bir düşüş yaşandığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Enflasyonu düşürmek için sıkı maliye ve para politikası uyguladığımız bu dönemde petrol fiyatlarındaki yüzde 32 oranındaki düşüşün enflasyonla mücadelemize olumlu yansıyabilmesi için güncel petrol fiyatları acilen pompaya yansıtılmalı" dedi. 

PETROL FİYATLARI 1 GÜNDE YÜZDE 32 DÜŞTÜ

OPEC toplantısı sonrasında petrol fiyatlarının bir günde yüzde 32 oranında düştüğünü belirten Palandöken, "Enflasyon hesaplamasında bir çok kalem akaryakıt fiyatlarına bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Uluslararası petrol krizinin bizim açımızdan fırsata çevrilebilmesi için petrol fiyatlarındaki düşüşün en kısa zamanda pompaya yansıtılması gerekir. Yeni fiyatlara göre benzinin litre fiyatının 5 TL, motorinin de 4.50 TL ye kadar indirilmesi gerekir" diye konuştu. 

FİYATLAR KALICI OLURSA EKONOMİ CANLANIR

Petrol fiyatlarındaki düşüşün kalıcı olması halinde bunun Türkiye'nin ekonomik büyümesine katkısının çok büyük olacağını belirten Palandöken, "Ülke olarak en büyük ithalatı enerji sektöründe yapıyoruz. Bunun içinde ham petrol ve motorinin payı oldukça yüksek. Petrol fiyatlarındaki düşüş son aylarda cari fazla verdiğimiz ekonomide bu trendin süreceğine işaret ediyor. Dolayısıyla enflasyon düşerken ekonomik büyüme artacak ve dış ticaret açığı da pozitif yönde etkilenecek" şeklinde konuştu. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler